Menu
PANEL 1
Analiza sytuacji w III kwartale 2021 r. i prognozy na przyszłość w oparciu o premierowy raport z badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami.
PANEL 2
Co wpływa na nastroje w branży nieruchomości oraz jak pośrednicy oceniają poszczególne segmenty rynku? Jakie są wyzwania i perspektywy dla zawodu pośrednika w 2022?
PANEL 3
Jak obecnie wygląda polityka kredytowa w Polsce? Kupować czy sprzedać? Czy zadłużenie Polaków jest już niepokojące i czy mamy się bać "wielkiego bum" na rynku nieruchomości?
PANEL 4
Jakie czynniki społeczne wpływają na sytuację na rynku? Na co stać Polaków? Czy starzejące się społeczeństwo, zmiany preferencji lub migracja na przedmieścia to nowy trend w mieszkalnictwie?
Wsłuchujemy się w rynek nieruchomości, pytając pośredników, deweloperów, finansistów i ekonomistów o sytuację na rynku oraz prognozy na przyszłość.
dr hab. Bogusław Półtorak
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Obserwator i recenzent relacji instytucji finansowych z klientami i rynkiem nieruchomości. Wykładowca akademicki, który w pracy z młodzieżą zakłada, że trzeba uskuteczniać ideę łączenia teorii z praktyką. Autor książek „Sekurytyzacja kredytu hipotecznego” (2005 i 2007) i „Hipoteczny pieniądz bankowy” (2013). Współtwórca portalu Bankier.pl, główny ekonomista Bankier.pl S.A.. W latach 2010-2016 dyrektor programowy i redaktor naczelny Grupy Bankier.pl, w ramach Grupy Allegro.pl. Do 2016 roku przewodniczący rady nadzorczej Związku Firm Doradztwa Finansowego. Od 2016 roku do 2019 rok Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Nauk Ekonomicznych, kierownik studiów doktoranckich. Od 2019 roku Prodziekan ds. Kształcenia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W latach 2017-2018 w składzie Zespołu Specjalistycznego przy MNiSWa. Od 2018 roku członek Rady Inwestycyjnej Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. Przewodniczący Rady Think Tanku Uniwersytety Ekonomicznego we Wrocławiu – Impakt Dolny Śląsk.
Alicja Palińska
Nieruchomosci-online.pl
Reprezentuje dział analiz portalu Nieruchomosci-online.pl, gdzie odpowiada za opracowywanie raportów i artykułów dotyczących rynku nieruchomości. Od 2011 roku realizuje projekty związane z podnoszeniem funkcjonalności portalu oraz strategię komunikacji i promocji marki. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynów "ESTATE" i "INMAG" dla profesjonalistów z rynku wtórnego i pierwotnego.
Zbigniew Kubiński
Prezydent honorowy Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości (PPRN)
Prawnik, radca prawny, pośrednik w obrocie nieruchomościami, wykładowca w zakresie rynku nieruchomości. Przedsiębiorca. Wieloletni członek, przewodniczący rad nadzorczych MSP. Był wieloletnim członkiem zarządu, prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Obecnie przewodniczy Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości oraz Powszechnemu Towarzystwu Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości. Wiceprezes Stowarzyszenia Tradycji Akademickich „Siódemki” w Łodzi. Członek honorowy wielu stowarzyszeń, otrzymał od Ministra Infrastruktury odznakę honorową „Za Zasługi dla Budownictwa” oraz złoty medal „Pro Aequo Et Bono” za szczególne zasługi dla polskiego rynku nieruchomości.
Piotr Turalski
Prezes zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (WSPON)
Ekspert rynku nieruchomości, manager, współwłaściciel biura Miltons Nieruchomości, prezes zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Własną aktywność zawodową łączy z zaangażowaniem w rozwój i promocję rynku pośrednictwa nieruchomości - aktualnie jako prezes a wcześniej jako członek zarządu WSPON. Uważa, że warto doskonalić standardy po to, by oferować klientom więcej. Aktywnie promuje umowy wyłączne i współpracę branży nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związany od 2000 roku.
Katarzyna Dmowska
Wiceprezes zarządu ANG Odpowiedzialne Finanse
Katarzyna Dmowska jest Wiceprezesem i współzałożycielem ANG Spółdzielni, obecnie po przekształceniu, Spółki Akcyjnej Grupa ANG. Grupa ANG SA (dawniej ANG Spółdzielnia) to firma pośrednictwa finansowego, którą tworzy ponad 350 akcjonariuszek i akcjonariuszy oraz ponad 900 ekspertek i ekspertów kredytowych i ubezpieczeniowych z całej Polski. Jako jedyna z branży finansowej posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych norm społecznych i środowiskowych. Firma nie akceptuje missellingu, czyli sprzedaży klientom usług lub produktów, których nie potrzebują, nie rozumieją, na który ich nie stać lub za niegodziwą cenę. Od lat też angażuje się w pracę nad budowaniem zaufania społecznego do branży finansowej, edukację i przedsiębiorczość. W sposobie zarządzania i traktowania swoich interesariuszy należy do czołówki firm działających w Polsce, co potwierdzają nagrody: Najlepsze Miejsce Pracy Polska 2021, Najlepsze Miejsce Pracy dla Milenialsów Polska 2021 oraz Najlepsze Miejsce Pracy w Europie 2021.
dr Jacek Furga
Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.
Doktor nauk ekonomicznych, ekspert rynku finansowania nieruchomości, doświadczony praktyk i wieloletni menadżer w sektorze bankowym, specjalizujący się w obszarze finansowania hipotecznego, rynku nieruchomości i zarządzania ryzykiem. W latach 1991-1999 zatrudniony w niemieckim sektorze bankowym (Bausparkasse Schwaebisch Hall AG, Westfalische Hypotheken Bank AG, HypoVereinsbank AG. W latach 1999-2006 Członek Zarządu w polskich bankach hipotecznych HypoVereinsbank Bank Hipoteczny SA oraz Śląski Bank Hipoteczny SA. Od 2006 roku Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. przy Związku Banków Polskich, odpowiedzialny za rozwój Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. W latach 2000-2006 był członkiem Rady Programowej Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Wykładowca akademicki m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Piotr Rożek
Zastępca Redaktora Naczelnego, PAP Biznes
W Polskiej Agencji Prasowej pracuje od 20 lat, początkowo dziennikarz Serwisu Ekonomicznego specjalizujący się w tematyce giełdowej, następnie przez 7 lat szef zespołu giełdowego w PAP Biznes, a następnie redaktor ds. analizy rynków finansowych i rozwoju Serwisu Ekonomicznego PAP Biznes. Od 2014 roku Zastępca Redaktora Naczelnego PAP Biznes. Koordynuje w PAP Biznes pracę nad newsami z rynków finansowych, jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu debat nt. strategii rynkowych i prognoz TFI oraz szeregu debat poświęconych perspektywom rozwoju rynku finansowego w Polsce oraz tematyce branżowej.
dr Anita Makowska
Adiunkt UEW. Analityk biznesu w Archicom S.A.
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Redaktor czasopisma naukowego Argumenta Oeconomica. Członek komitetu redakcyjnego czasopisma Świat Nieruchomości (World of Real Estate Journal). Analityk biznesu w firmie Archicom S.A. Współpracownik-analityk Kancelarii Rzeczoznawców Majątkowych iCCS Sp. z o.o. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Autorka wielu publikacji naukowych z dziedziny finansów, nieruchomości i rynku nieruchomości. Współpracowała z licznymi firmami prowadząc szkolenia i przygotowując analizy rynku. Od dwunastu lat wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od 2014 roku zawodowo zajmuje się analizą rynku nieruchomości. Szczególnym przedmiotem jej badań jest wrocławski rynek nieruchomości mieszkaniowych.
Bolesław Meluch
Ekonomista. Ekspert rynku nieruchomości
Ekonomista. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem nieruchomości mieszkaniowych, kredytowaniem hipotecznym, w tym odwróconym kredytem hipotecznym. Fundator i wiceprezes fundacji Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Fundator i wiceprezes fundacji Europejski Instytut Nieruchomości. Ekspert ds. instrumentów efektywności energetycznej Związku Banków Polskich. Autor licznych artykułów w kwartalniku „Finansowanie Nieruchomości”.
Sebastian Juszczak
Prawnik, Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD)
Prawnik PZFD, doktorant nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik szeregu konferencji naukowych, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa administracyjnego i nieruchomości, w szczególności z uwzględnieniem tematyki REIT.
Maciej Zakrocki
Dziennikarz ekonomiczny, radio TOK FM
Absolwent liceum im. Stefana Batorego w Warszawie i Wydziału Dziennikarstwa UW. Związany z TVP od początku swojej pracy w zawodzie dziennikarza. Początkowo pracował w Telewizji Edukacyjnej, współtworząc między innymi popularny cykl „Sensacje XX wieku”. Z historią jako źródłem zawodowej inspiracji nie rozstaje się do dzisiaj. Od prawie ćwierć wieku zajmuje się problematyką europejską. Śledził z bliska proces akcesji Polski do UE, co opisał w książce „Przepustka do Europy”. Przez 9 lat przygotowywał dla TVP INFO z Parlamentu Europejskiego dwa razy w miesiącu program z cyklu „Debata po europejsku”. Drugą pasją Macieja Zakrockiego jest dialog społeczny, czego zawodowym wyrazem był prezentowany na tej samej antenie autorski cykl pt. „Debata Trójstronna”, realizowany przez blisko 8 lat. Publikował w czasopismach POLITYKA, FORUM, Newsweek Historia. Z radiem TOK FM jest związany od lipca 2014 roku.