Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • 7 praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania nieruchomości na wynajem

7 praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania nieruchomości na wynajem

Ewelina Kożuchowska

fot.: Ewelina Kożuchowska

Rynek nieruchomości jest dość wymagający i bardzo konkurencyjny, a home staging to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych stosowanych w branży nieruchomości w celu wynajmu lub sprzedaży, szczególnie jeśli zakup mieszkania wiąże się z inwestycją pod wynajem.

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz urządzić mieszkanie lub dom pod inwestycję na wynajem, warto zastosować kilka prostych rozwiązań, które przyniosą szybki efekt i przyciągną potencjalnych najemców. Oto 7 wskazówek, które pomogą przygotować mieszkanie lub dom.

1. Odświeżenie i neutralne kolory

Potencjalni nabywcy wyrabiają sobie opinię na temat oglądanej nieruchomości w ciągu pierwszych 7-10 sekund po przekroczeniu progu. Jeżeli chcesz, aby Twoja nieruchomość przynosiła regularne miesięczne zyski, warto zainwestować w remont lub – jak to w niektórych przypadkach bywa – tylko odświeżenie i odpowiednią aranżację wnętrz. Malowanie ścian po każdym lokatorze powinno być standardem, ale nie zawsze tak jest.

W przypadku mieszkania na wynajem z pewnością lepiej będzie odbierana neutralna kolorystyka niż własne preferencje. Ciepłe odcienie beżu, szarości i bieli sprawią wrażenie większej czystości oraz wizualnie powiększą każde wnętrze. Dodatkowym atutem stosowanych odcieni bieli jest ich cena. Zazwyczaj białe farby są po prostu tańsze i bardziej dostępne. Warto również zainwestować w ciepłe i przyjemne oświetlenie, które sprawi, że wnętrza będą tworzyć przyjemną atmosferę.

2. Porządek

Nic tak nie przyciąga uwagi jak estetyczne nieruchomości pod wynajem, a ich czystość to podstawa. Wynajmujący nie chcą widzieć brudnej wanny ani porysowanych ścian, dlatego każde pomieszczenie powinno być utrzymane w idealnym porządku. Błyszczący piekarnik, kuchenka, brak usterek z pewnością zrobią lepsze wrażenie niż brudna kabina prysznicowa, podłogi czy stare zniszczone meble. Jeżeli chodzi o stan półek oraz szaf powinny być one również czystym miejscem do przechowywania i przede wszystkim pustym, bez zbędnych rzeczy. Bezpieczna instalacja, gniazdka elektryczne, szczelne rury i krany są dość istotne również pod względem bezpieczeństwa.

3. Umeblowane czy nieumeblowane

Zdecydowanie największy popyt ze strony najemców dotyczy nieruchomości umeblowanych. Zupełnie innych nakładów finansowych i przygotowania wymaga nieruchomość dla studentów, rodzin z dziećmi czy singli, dlatego zanim wystawisz nieruchomość na portalu ogłoszeniowym, warto się zastanowić i zdefiniować konkretne wymagania dotyczące najemcy. Puste wnętrza nie wyglądają na bardziej przestronne, lecz wydają się dość surowe. Dodanie kilku kluczowych mebli i akcesoriów może sprawić, że potencjalni najemcy poczują się jak we własnym domu, a to z pewnością przyciągnie więcej klientów. Należy zwrócić uwagę na skalę mebli w każdym pokoju; kilka mniejszych elementów może sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą niż w przypadku jednego lub dwóch nadwymiarowych elementów. Oczywiście nie trzeba każdego wnętrza całkowicie wypełniać, wystarczy tylko stworzyć przyjemną aranżację. Na rynku nieruchomości najczęściej wynajmują się mieszkania w pełni umeblowane, które zaczynają obecnie być już standardem. Należy wspomnieć, że w nieruchomościach do wynajęcia dla studentów liczy się przede wszystkim to, aby mieszkanie było umeblowane, wyposażone w sprzęt gospodarstwa domowego, w dobrej lokalizacji oraz z niską ceną. Z kolei mieszkanie dla rodziny wymaga innego przygotowania. Osoby z dziećmi mają swoje potrzeby i dość często się zdarza, że posiadają już swoje umeblowanie i część wyposażenia.

4. Funkcjonalność i depersonalizacja

Zmarnowana, uniwersalna przestrzeń na nikim nie robi wrażenia. Każde wnętrze powinno mieć jasno określony cel na podstawie tego, czego szuka Twój przyszły klient. Jeśli nieruchomość posiada tzw. martwe przestrzenie, można swobodnie przekształcić je w funkcjonalne miejsca. Przykładowo wolny pokój można dostosować pod gabinet lub dodatkową sypialnię.

Podczas przygotowania nieruchomości pod wynajem bardzo ważna jest depersonalizacja. W większości każdy dom jest wypełniony wieloma osobistymi przedmiotami. Nie każdy ma takie same gusta, dlatego warto usunąć przedmioty osobiste, a im mniej rzeczy, tym lepiej. Należy spakować wszelkie nagromadzone kolekcje, takie jak: zdjęcia rodzinne, książki, obrazy, które mogą być potencjalnie kontrowersyjne lub niepoprawne politycznie, moralnie czy społecznie.

5. Zadbaj o zewnętrzną przestrzeń

Balkon, piwnica i ogród, pomimo że są zewnętrznymi przestrzeniami, należą do całości nieruchomości i warto o tym pamiętać. Szczególnie balkon i ogród powinny być zadbane, estetyczne, a wcale nie trzeba dużych nakładów finansowych, by dodać im blasku. Tutaj konkretne dodatki mają moc, aby miejsce to nabrało harmonii i spokoju podczas codziennego wypoczynku. Kilka roślin ustawionych w dekoracyjnych doniczkach lub w wiklinowych koszach, dekoracyjne konewki, lampiony z pewnością podkreślą nastrój ogrodu i dodadzą mu przytulności.
Jeżeli chodzi o piwnicę to przede wszystkim przestrzeń ta powinna być uprzątnięta i czysta, aby była dodatkowym miejscem na rower czy wózek dla dziecka.

6. Sesja zdjęciowa

Czysta, odpowiednio zaaranżowana, a następnie sfotografowana nieruchomość nadaje się do wystawienia na portalu ogłoszeniowym. Fotografia wnętrz ma na celu uchwycenie określonego stylu życia i może pomóc w wynajmie nieruchomości. To przede wszystkim odpowiednie światło, dobra kompozycja i doskonała jakość zdjęć sprawią, że Twoja nieruchomość przyciągnie większą uwagę niż inne oferty.

Nie jest tajemnicą, że dobre oświetlenie jest niezbędne w fotografii. Wpuszczenie jak największej ilości naturalnego światła może pomóc w robieniu wyraźniejszych i jaśniejszych zdjęć. Następnie odpowiednia kompozycja do wyeksponowania całego pomieszczenia tak, aby zbudować bardziej otwartą przestrzeń. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to tutaj z pewnością bardziej sprawdzi się wykorzystanie aparatu niż zdjęcia robione na szybko telefonem.

7. Doskonała prezentacja nieruchomości

Ostatnim krokiem, ale również dość istotnym, jest prezentacja. Niezależnie od pory roku odpowiednio zaaranżowane rośliny w mieszkaniu doskonale podkreślą wnętrze i zawsze sprawdzają się podczas prezentacji mieszkania. Warto zadbać o czystą wycieraczkę i miły zapach po przekroczeniu progu.

Pamiętaj, przed otwarciem domu, upewnij się, że Twoja nieruchomość jest doskonale przygotowana na wizytę potencjalnych klientów, a efekt tych przygotowań jest dla nich zachęcający.

Ewelina Kożuchowska

Ewelina Kożuchowska - Pracowała jako Doradca ds. nieruchomości w Kielcach – przeprowadzała transakcje sprzedaży/zakupu/najmu. Współpracowała z Wydawnictwem Ilobahie Creative w Warszawie, prowadząc dział redakcyjny dotyczący home stagingu. Obecnie zajmuje się przygotowywaniem nieruchomości pod względem home stagingu oraz fotografii oraz prowadzi blog http://projecthomestaging.blogspot.com/

Zobacz także