Adaptacja projektu to dostosowanie gotowego projektu budynku do indywidualnych warunków, charakterystycznych dla danego terenu, na którym ma on powstać. Adaptacji projektu dokonuje architekt adaptujący, który podpisując się pod projektem, bierze za niego odpowiedzialność.
Co to jest adaptacja projektu?
Adaptacji projektu dokonuje się po to, aby dostosować go do docelowej działki, na której budynek powstanie. W ramach adaptacji uwzględnia się lokalizację, ukształtowanie terenu, kształt działki, ekspozycję względem światła słonecznego oraz warunki gruntowe.
Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu domu na działce można maksymalnie wykorzystać walory otoczenia, eksponując najbardziej atrakcyjne widoki za pomocą przeszkleń i odpowiednio doświetlić wnętrza.
Zaadaptowany projekt musi być dostosowany do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie znajdują się informacje o maksymalnej wysokości, szerokości i długości domu, formie i kącie nachylenia dachu oraz o tym, jaki proces powierzchni biologicznie czynnej działki powinien pozostać niezabudowany.
Na czym polega adaptacja projektu?
Adaptacja projektu polega na:
- dostosowaniu go do prawa lokalnego,
- wprowadzeniu zmian w wielkości czy układzie pomieszczeń budynku,
- opracowaniu projektu zagospodarowania terenu,
- przystosowaniu fundamentów do lokalnych warunków gruntowych i wodnych,
- adaptacji konstrukcji budynku do lokalnych warunków klimatycznych,
- określeniu obszaru oddziaływania budynku,
- sprawowaniu nadzoru podczas trwania prac budowlanych.
Do przeprowadzenia adaptacji architekt będzie potrzebował:
- dokumentacji gotowego (pierwotnego) projektu,
- mapy geodezyjnej do celów projektowych,
- wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- warunków technicznych przyłączy (elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych).