Z języka łacińskiego agglomeratio oznacza nagromadzenie. Potocznie mianem aglomeracji określa się duże skupiska miejskie, najczęściej składające się z miasta administracyjnie nadrzędnego i kilku mniejszych ośrodków zlokalizowanych w odległości kilkudziesięciu kilometrów.
Co to jest aglomeracja?
Aglomeracja to zespół jednostek administracyjnych w obrębie większych i mniejszych ośrodków miejskich. Wzajemne relacje i różne formy wspólnej infrastruktury ułatwiają rozwój gospodarczy wszystkich jednostek składowych. Ponadto każda aglomeracja charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem zagęszczenia ludności oraz stałą wymianą ludzi, produktów praz usług.
Rodzaje aglomeracji
Wyróżnia się kilka rodzajów aglomeracji. Najczęściej spotykana jest aglomeracja monocentryczna, która posiada jeden dominujący ośrodek miejski. Aglomeracja policentryczna ma minimum dwa ośrodki miejskie o podobnej wielkości. Dokładnie dwa takie zespoły miejskie posiada aglomeracja bicentryczna, a konurbacja to przynajmniej trzy duże miasta. Natomiast w przypadku braku głównego ośrodka miejskiego pośród kilku dużych mamy do czynienia z megalopolis.
Aglomeracje w Polsce
W Polsce, w porównaniu z innych państwami świata, jest zaledwie kilka aglomeracji. Największą jest aglomeracja śląska, która właściwie jest konurbacją, bo swojej strukturze zawiera kilka bardzo dużych miast. Łącznie zamieszkiwana jest przez ponad 2,3 mln ludzi, co daje 209 wynik na świecie. Niewiele mniej mieszkańców ma aglomeracja warszawska, bo ponad 2,2 mln mieszkańców i zajmuje 217 pozycję w ogólnoświatowym zestawieniu. W Polsce powyżej miliona mieszkańców mają też aglomeracje: krakowska, gdańska, łódzka, wrocławska oraz poznańska.
Aglomeracje na świecie
Natomiast największą aglomeracją na świecie, której pokonanie w najbliższych dekadach wydaje się być niewykonalne, jest Tokio. Aglomeracja skupiona wokół japońskiej stolicy liczy niemal 35 mln mieszkańców. Druga co do wielkości jest aglomeracją miejską jest aglomeracja meksykańska z wynikiem 27,7 mln ludzi. Kolejne lokaty z ponad 20 mln ludności zajmują kolejno aglomeracje przy Szanghaju, Nowym Jorku, Bombaju, Seulu, São Paulo oraz Karaczi w Pakistanie. Z rankingu jasno wynika, że pod względem wielkości aglomeracji zdecydowanie wygrywa Azja, która w pierwszej dziesiątce posiada aż 7 ogromnych zespół miejskich.