Antresole buduje się zwykle w wysokich lokalach. Umożliwiają one zyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej, a przy tym są ciekawym elementem aranżacji wnętrz.
Co to jest antresola?
Antresola, inaczej półpiętro, to pomieszczenie np. mieszkalne, biurowe, magazynowe wydzielone z przestrzeni parteru lub piętra budynku mieszkalnego lub hali przemysłowej. Nie tworzy ona osobnej kondygnacji. Dzięki antresoli pomieszczenie staje się bardziej otwarte i zyskuje dodatkową przestrzeń.
Antresola umożliwia skorygowanie wysokiego i wąskiego wnętrza, dlatego dobrze sprawdzi się np. w kamienicy. Najczęściej prowadzą do niej schody zabezpieczone balustradą. Mogą być kręte lub zabiegowe, bądź mieć formę drabiny. Wszystko zależy od wysokości, na jakiej się ona znajduje.
Antresolę najczęściej buduje się z drewna lub metalu. Przy większych przedsięwzięciach warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania, aby można było bezpiecznie z niej korzystać.
Antresola nadaje charakter wnętrzu. Dzięki niej można stworzyć pomieszczenie w formie galerii. Przy jej projektowaniu należy pomyśleć nad ułożeniem okien, by nie zabierała światła, które powinno docierać do pomieszczenia znajdującego się pod nią.
Dobrze ułożona i funkcjonalna antresola powinna mieć co najmniej dwa metry i dwadzieścia centymetrów wysokości. Przestrzeń pod nią także powinna być na tyle wysoka, aby można z niej było swobodnie korzystać. Jeśli jest niższa, można ją wykorzystać w inny sposób, np. tworząc garderobę czy spiżarnię.