Architektura krajobrazu zajmuje się projektowaniem, planowaniem i ochroną terenów otwartych, ogrodów, parków oraz innych przestrzeni publicznych i prywatnych. Jej celem jest tworzenie miejsc estetycznych, zrównoważonych i przyjaznych środowisku.
Co to jest architektura krajobrazu?
Architektura krajobrazu to interdyscyplinarna dziedzina, łącząca elementy przyrody i sztuki z zasadami urbanistyki i ekologii, zajmująca się projektowaniem i zarządzaniem przestrzeniami miejskimi i wiejskimi w sposób estetyczny i zrównoważony, aby poprawić jakość życia oraz chronić środowisko. |
Według definicji Charlesa W. Eliota najważniejszą funkcją architektury krajobrazu jest „tworzenie i ochrona piękna w otoczeniu siedzib ludzkich oraz szerzej w naturalnej scenerii kraju”. Inna definicja, opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (American Society of Landscape Gardening – ASLA), mówi, że „architekt krajobrazu to zawód, który stosuje artystyczne i naukowe zasady do badań, planowania, projektowania i zarządzania środowiskiem, zarówno naturalnym, jak i kulturowym”.
Czym zajmuje się architektura krajobrazu?
Architektura krajobrazu jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy w sobie elementy przyrody i sztuki, zasady urbanistyki, ekologię oraz inżynierię. Wykorzystuje zarówno elementy naturalne (roślinność, wodę, rzeźbę terenu), jak i sztuczne (małą architekturę, ścieżki, oświetlenie). Podczas projektowania krajobrazu uwzględnia się potrzeby użytkowników i specyfikę miejsca, w tym uwarunkowania środowiskowe i kontekst historyczno-kulturowy.
Architekci krajobrazu kształtują przestrzenie miejskie i wiejskie, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Mogą się także przyczyniać do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez projektowanie takich rozwiązań jak zielone dachy i ściany oraz systemy retencji wody deszczowej.
Krótki rys historyczny
Zawód architekta krajobrazu upowszechnił się w II połowie XIX wieku. Terminu „architekt krajobrazu” po raz pierwszy użyli w 1863 r. F. L. Olmsted i C. Vaux, którzy byli projektantami Central Parku na Manhattanie. Pierwsze stowarzyszenie zrzeszające przedstawicieli tego zawodu powstało w USA w 1899 r. Było to wspomniane już Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu (ASLA).
W Europie dziedzina ta zaczęła rozwijać się na początku XX wieku. Kształcenie do zawodu zapoczątkowano w 1919 r. w Oslo. W Polsce pierwsze studia przygotowujące do zawodu architekta krajobrazu uruchomiono w 1928 r. w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Początkowo (przed II wojną światową) architekci krajobrazu projektowali głównie prywatne ogrody. Obecnie zajmują się przede wszystkim projektowaniem przestrzeni publicznych oraz oceną wpływu inwestycji na środowisko.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest projekt zagospodarowania działki?
-
Co warto wiedzieć o automatycznych systemach nawadniających do ogrodu?
-
Na co zwrócić uwagę, kupując działkę?
-
Jakie ekologiczne rozwiązania stosuje się w nowoczesnych budynkach?