Najnowsze dane GUS pokazują, że niepewność gospodarcza i niepokoje geopolityczne przełożyły się na mniejszą aktywność inwestycyjną oraz niską podaż nowych nieruchomości. Analitycy oszacowali liczbę lokali oddanych do użytku, nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji w okresie od stycznia do lipca 2023 roku. W porównaniu z analogicznym czasem w 2022 widać głównie korekty w dół.
Ile lokali przekazano w ręce właścicieli?
Według wstępnych informacji opublikowanych przez GUS od początku bieżącego roku do lipca oddano do użytkowania 126,4 tys. mieszkań. W perspektywie rok do roku jest to spadek o 0,2%. W liczbie tej mieszczą się zarówno inwestycje deweloperskie, jak i indywidualne. Pierwsza grupa przekazała do rąk właścicieli 73,6 tys. lokali, czyli o 0,3% więcej niż w 2022. W ramach inwestycji indywidualnych powstało 50,6 tys. nieruchomości mieszkaniowych, co oznacza spadek w tym sektorze o 2% rok do roku. Wymienione formy budownictwa objęły 98,3% ogółu nowych mieszkań. W ramach inwestycji spółdzielczych, komunalnych czy zakładowych oddano 2,2 tys. nieruchomości. W 2022 było ich 1,7 tys.
GUS oszacował też powierzchnię użytkową nowo oddanych lokali. Zamknęła się ona w liczbie 11,9 mln m2. Oznacza to spadek o 1,6% w porównaniu z danymi z tego samego okresu w 2022.
Coraz mnie pozwoleń na budowę
Wstępny raport jasno pokazuje, że podaż nowych lokali dość szybko spada. Różnice na razie nie są wyraźne. Porównując rok do roku, deweloperzy wypracowali nawet niewielki wzrost w liczbie oddanych mieszkań. Dane w znakomitej większości są jednak spadkowe. Jeśli trend ten będzie się utrzymywał, w niedalekiej przyszłości możemy mieć do czynienia z niedoborem lokali mieszkalnych, co zwykle szybko winduje ceny. Dla kupujących rozwiązaniem problemu zbyt wysokich cen może być poszukiwanie nieruchomości w gminach podmiejskich, gdzie ceny są niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Więcej dowiesz się z naszego raportu "Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości".
CZYTAJ RAPORT LOKALNY
Być może istnieją powody do niepokoju, ponieważ spadki widać również w szacunkach dotyczących liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenie. W okresie styczeń - lipiec 2023 dotyczyło to 131,1 tys. nieruchomości, czyli o 32,3% mniej w skali rok do roku. Pod kątem liczby pozwoleń na budowę dominują deweloperzy. Otrzymali oni 85,6 tys. takich dokumentów. Oznacza to spadek o 35,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2022. Inwestorzy indywidualni otrzymali 41,6 tys. pozwoleń. To także oznacza spadek o niemal 29%.
Spada liczba rozpoczętych budów
Analitycy przyjrzeli się też liczbie nowo rozpoczętych projektów budowlanych w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku. W tym czasie otwarto 101,8 tys. budów. Tu również mamy do czynienia ze spadkiem. W analogicznym okresie 2022 roku było ich o 25,1% więcej. W 2023 deweloperzy rozpoczęli budowę 57,2 tys lokali, czyli o niemal 29% mniej w skali rok do roku. Pod kątem nowych przedsięwzięć budowlanych mniej aktywni byli również inwestorzy indywidualni. Od stycznia do lipca zainicjowali oni 42,2 tys. projektów.. Jest ich więc o 21,8% mniej niż rok wcześniej. Autorzy raportu oceniają, że na koniec lipca 2023 w budowie jest 808,5 tys. nieruchomości mieszkalnych, czyli o nieco ponad 8% mniej niż w 2022.
Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe1 w okresie styczeń-lipiec 2023 r."
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html