Bonifikata to obniżka ceny kupowanej nieruchomości. Bonifikata od gminy to forma pomocy dla mieszkańców polegająca na sprzedaży lokalu należącego do gminy za cenę niższą niż wynika z wartości lokalu. W niektórych przypadkach cena mieszkania z naliczoną bonifikatą wynosi zaledwie kilka procent wartości rynkowej nieruchomości.
Co to jest bonifikata na zakup mieszkania?
Bonifikata to zniżka na zakup nieruchomości oferowana przez gminy, z zastrzeżeniem, że nieruchomość nie służy celom komercyjnym. Warunki i wysokość bonifikaty są ustalane przez samorządy i mogą zależeć od czynników takich jak dochody czy staż pracy. Bonifikaty bywają też oferowane przez zakłady pracy. |
Jeśli gmina oferuje na sprzedaż mieszkania z bonifikatą, to można je kupić w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Gminy najczęściej zastrzegają, że nieruchomość kupiona z bonifikatą nie może zostać przeznaczona na wynajem ani pod prowadzenie działalności gospodarczej. Wprowadzane są również ograniczenia dotyczące sprzedaży nieruchomości. Gmina może ubiegać się o zwrot naliczonej bonifikaty, jeśli sprzedaż mieszkania nastąpi przed upływem terminu wskazanego w umowie, chyba że środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości mieszkalnej.
Warunki sprzedaży oraz wysokość udzielanej bonifikaty ustala lokalny samorząd, dlatego będą one uzależnione od lokalizacji oraz rodzaju nieruchomości. W przepisach lokalnych znajdziemy również informację, kto może ubiegać się o zakup mieszkania z bonifikatą od gminy oraz jakie formalności należy spełnić.
Prawo wykupu mieszkania od gminy w pierwszej kolejności przysługuje najczęściej aktualnemu najemcy lokalu komunalnego. Możliwość wykupu mieszkania oraz wysokość zastosowanej bonifikaty gmina może uzależniać od wysokości dochodów, liczby osób w gospodarstwie domowym, braku innej nieruchomości mieszkalnej lub okresu zameldowania na terenie danej gminy. Zazwyczaj koniecznym do spełniania warunkiem jest również brak zaległości w opłatach czynszowych. Informację o możliwości wykupienia mieszkania, które aktualnie zajmujemy, możemy uzyskać we właściwym urzędzie miasta lub gminy.
Bonifikata może być również naliczana w przypadku wykupu mieszkań zakładowych. Wysokość obniżki może być wtedy uzależniona od stażu pracy w zakładzie. Bonifikata dla mieszkań zakładowych może wynieść od kilku do kilkudziesięciu procent wartości rynkowej danej nieruchomości.
Dowiedz się więcej:
-
Jakie są zasady zamiany mieszkania komunalnego?
-
Co to jest gminny zasób nieruchomości?
-
Co to jest kooperatywa mieszkaniowa?
-
Jak dostać mieszkanie TBS?
-
Co to jest partycypacja mieszkania?