Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Budowa domu metodą gospodarczą

Magdalena Krukowska
Komentarze

Budowę domu systemem gospodarczym wybierają przede wszystkim osoby, które chcą zmniejszyć koszty. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Z tego artykułu dowiesz się:

Na czym polega budowa domu metodą gospodarczą?

Budowa domu metodą gospodarczą oznacza, że inwestor sam wykonuje część prac budowlanych.

Budowa domu metodą gospodarczą (systemem gospodarczym) polega na tym, że inwestor wykonuje część prac budowlanych samodzielnie, a pozostałe zleca wyspecjalizowanym ekipom – w odróżnieniu od metody zleconej, która polega na zleceniu całej budowy jednej firmie i współpracującym z nią podwykonawcom.

Więcej o budowie domu dowiesz się z naszego artykułu - "Budowa domu krok po kroku".

W jakiej sytuacji warto zdecydować się na budowę domu metodą gospodarczą?

Metoda gospodarcza jest korzystna dla osób z doświadczeniem w budownictwie, które chcą obniżyć koszty i kontrolować proces budowy. Jednak wymaga ona więcej czasu i może prowadzić do wydłużenia czasu budowy i zwiększenia kosztów z powodu inflacji.

Metoda gospodarcza jest polecana osobom, które chcą zmniejszyć koszty budowy i kontrolować cały jej proces, a przy tym mają odpowiednie umiejętności i doświadczenie w pracach budowlanych, mogą liczyć na pomoc znajomych lub znają sprawdzonych fachowców, a także orientują się na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Aby podjąć się budowy metodą gospodarczą, trzeba dysponować czasem: na wspomniane już wykonywanie niektórych prac, szukanie, zamawianie i transport materiałów, nadzorowanie fachowców, załatwianie formalności związanych z budową itp.

Trzeba się też liczyć z tym, że budowa systemem gospodarczym trwa zwykle dłużej niż metodą zleconą. W zależności od konkretnej sytuacji może to być zarówno wada, jak i zaleta. Jest problemem, jeśli chcesz się szybko wprowadzić. Z drugiej strony, jeśli nie dysponujesz od razu całą kwotą na budowę, a przy tym niezbyt ci się spieszy, możesz rozłożyć jej koszty w czasie i dostosować do swoich możliwości finansowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeśli budowa miałaby trwać kilka lat, jej koszty mogą znacząco wzrosnąć wskutek inflacji. Poza tym w trakcie budowy musisz gdzieś mieszkać. Oznacza to konieczność jednoczesnego ponoszenia kosztów budowy i regulowania opłat za aktualne lokum – a im dłużej trwa taka sytuacja, tym bardziej jest nieopłacalna. Większe jest też ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych, które mogą opóźnić lub uniemożliwić ukończenie budowy.

Jeśli budowa domu ma być finansowana kredytem hipotecznym, należy wykonać jej szacunkowy kosztorys oraz harmonogram prac. Ze względu na czynniki wymienione w poprzednim akapicie, może to okazać się trudniejsze niż w przypadku zlecenia całej budowy jednej firmie. Przy określaniu kosztorysu warto też wziąć poprawkę na wzrost cen materiałów i przyjąć nieco wyższe koszty niż te, które wychodzą z wyliczeń. Weź też pod uwagę, że przyszła wartość nieruchomości zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę, a kwota wyceny nie musi być zgodna z twoim kosztorysem.

Co można i warto zrobić samemu, budując dom metodą gospodarczą?

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy realistycznie ocenić, które z nich można wykonać samodzielnie, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych z trudnymi lub wymagającymi specjalistycznego sprzętu zadaniami.

Trzeba się liczyć z tym, że niektóre poprawki i zmiany mogą dużo kosztować. Dlatego zanim zaplanujesz prace budowlane, postaraj się ocenić jak najbardziej obiektywnie, co faktycznie potrafisz zrobić samemu bądź z pomocą znajomych. Jeśli nie masz pewności, że sobie poradzisz z daną pracą (zwłaszcza gdy potrzebne są do niej drogie materiały i specjalistyczne narzędzia), lepiej się jej nie podejmować samodzielnie.

Przykłady prac, które można wykonać samodzielnie budując dom metodą gospodarczą:

Na czym można oszczędzić, budując dom metodą gospodarczą?

Koszty budowy domu zależą głównie od wydatków na materiały i prace budowlane, a oszczędności mogą być uzyskane przez samodzielne wykonanie niektórych prac, wybór ekonomicznych projektów i materiałów oraz rozłożenie kosztów w czasie.

Przyjmuje się, że ok. 60-70 proc. kosztów budowy domu przypada na materiały, ok. 20 proc. – na prace budowlane i wykończeniowe, a pozostałe – na transport materiałów i różnego rodzaju opłaty (za przyłącza, dokumentację i wszelkie formalności). W związku z tym, jeśli zdecydujesz się na budowę domu metodą gospodarczą, szacuje się, że możesz oszczędzić nawet do 20 proc., przede wszystkim na kosztach robocizny. Faktyczne oszczędności zależą od tego, ile i jakie prace wykonasz samodzielnie bądź z pomocą znajomych.

Koszty budowy zależą jednak nie tylko od wybranej metody, lecz także od szeregu innych czynników. Jeśli zależy ci na oszczędnościach, możesz także:

  • kupić gotowy projekt domu zamiast projektu na zamówienie – choć trzeba wziąć pod uwagę, że każdy projekt wymaga modyfikacji, za co trzeba dodatkowo zapłacić;
  • zdecydować się na projekt domu o prostej bryle, bez ozdobników, z dachem jedno- bądź dwuspadowym;
  • wybrać dom parterowy lub z poddaszem użytkowym i zrezygnować z podpiwniczenia, jeśli nie jest niezbędne – im więcej kondygnacji, tym wyższy koszt;
  • wybrać materiały pod kątem dobrej relacji jakości do ceny – nie najtańsze, ale i nie luksusowe, o dobrych parametrach; warto też przeanalizować ofertę poszczególnych hurtowni, gdyż nieraz przy większych zakupach można liczyć na atrakcyjne rabaty;
  • rozłożyć koszty budowy na raty – w takiej formie może być łatwiej je sfinansować niż jednorazowy duży wydatek; warto jednak pamiętać o wspomnianej już inflacji i o ryzyku wzrostu cen materiałów.

Wiele też zależy od cech działki, na której dom ma stanąć. Działki o regularnym kształcie, płaskie lub o niewielkim nachyleniu dają większe możliwości wyboru projektu.

W grę wchodzi wiele zmiennych, które mają wpływ na ostateczny koszt. Trudno jest więc dokładnie oszacować, ile ostatecznie uda się oszczędzić – zwłaszcza że ceny materiałów i stawki za prace budowlane wciąż się zmieniają.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także