Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Budownictwo w pierwszym półroczu 2024. Czy na pewno jest lepiej?

Budownictwo w pierwszym półroczu 2024. Czy na pewno jest lepiej?

Michalina Janyszek
Komentarze

W 2024 dużo mówi się o odbudowującej się podaży w sektorze budownictwa mieszkalnego. Jednak dane GUS jasno pokazują, że zarówno liczba, jak i metraż przekazanych do eksploatacji mieszkań w pierwszym półroczu bieżącego roku są niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrosła natomiast liczba pozwoleń na budowę w tym segmencie rynku.

Mimo oczekiwań poprawy w sektorze budownictwa w 2024 roku, dane wskazują na spadek liczby ukończonych inwestycji mieszkaniowych i niemieszkalnych, przy jednoczesnym wzroście liczby wydanych pozwoleń na budowę.

Ile mieszkań buduje się w 2024 roku?

W pierwszej połowie 2024 oddano do użytkowania 95,6 tysiąca lokali mieszkalnych. Ich łączna powierzchnia zamknęła się w 8,6 miliona metrów kwadratowych. Oznacza to spadek liczby nowych lokali o 14,5%, a ich powierzchni użytkowej o 17,9% w skali rok do roku.

Spadła uśredniona wielkość nowego mieszkania - wyniosła 90,2 metra kwadratowego. W pierwszych dwóch kwartałach 2023 miało ono średnio 93,9 metra.

W omawianym okresie najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim i małopolskim. Pierwsze odpowiada za 18,1%, a drugie za 10,4% wartości krajowej.

Co ciekawe średni czas powstania nowego budynku mieszkalnego w I połowie 2024 wyniósł 44 miesiące. Budynki wielorodzinne powstawały niemal dwa razy szybciej niż zabudowa jednorodzinna.

W pierwszym półroczu 2024 rozpoczęto budowę 122,4 tysiąca nieruchomości mieszkalnych. To świetny wynik, który oznacza wzrost rok do roku o 43%. Lokale budowane z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem stanowiły 65,9% ogółu nowych inwestycji. W ramach budownictwa indywidualnego w 2024 prowadzonych jest niemal 33% wszystkich przedsięwzięć budowlanych.

W omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę 144,2 tysiąca lokali o łącznej powierzchni użytkowej 11,9 milionów metrów kwadratowych. W obu przypadkach wartości te są wyższe niż w I półroczu 2023.

Jakie są najnowsze dane dotyczące budownictwa niemieszkalnego?

Pierwsze 6 miesięcy 2024 roku to okres rozwoju również w segmencie budownictwa niemieszkalnego. Według raportu GUS w tym okresie oddano do użytku lub rozbudowano 1,1 tysiąca tego typu obiektów. Łączna powierzchnia użytkowa nowej i rozbudowanej zabudowy niemieszkalnej wyniosła 6,6 miliona metrów kwadratowych. Większość, czyli 52% nowych i rozbudowanych budynków, stanowiły nieruchomości przemysłowe i magazynowe. Tylko niecałe 12% tej grupy to lokale o charakterze handlowo-usługowym.

W I półroczu 2024 oddano do użytkowania 232 nowe oraz rozbudowano 44 budynki biurowe. Liczba ta oznacza spadek odpowiednio o 4,1% i 18,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2023. Powierzchnia użytkowa nowych biurowców wyniosła 206,6 tysiąca metrów kwadratowych. Jest to o nieco ponad 31% mniej w skali rok do roku. Dane te jasno pokazują, że nastroje inwestorów w branży nieruchomości biurowych są raczej pesymistyczne. W segmencie tym wciąż widać skutki pandemii i wprowadzania modelu pracy zdalnej.

Na uwagę zasługują też dane dotyczące nieruchomości magazynowych. W analizowanym okresie oddano 999 nowych oraz rozbudowano 120 tego typu budynków. W porównaniu do tego samego okresu w 2023 oznacza to spadek odpowiednio o 15,8% i 18,9%. Powierzchnia użytkowa nowych magazynów zamknęła się w 1,9 miliona metrów kwadratowych. Jest to mniej o nieco ponad 30% w skali rok do roku.

W porównaniu do 2023, w pierwszym półroczu tego roku w budowie pozostaje mniej nieruchomości o charakterze niemieszkalnym. W omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę 14,2 tysięcy nowych budynków tego typu. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 8,6 miliona metrów kwadratowych. Jest to spadek o odpowiednio 1,4% i 4,0%.

KOMENTARZ EKSPERTA:

– Dane z raportu GUS za pierwsze półrocze 2024 roku jasno pokazują, że rynek nieruchomości w Polsce przechodzi istotne zmiany. W skali kraju liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 14,5%, a ich powierzchnia użytkowa zmniejszyła się o prawie 18% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Co ciekawe, województwo małopolskie, w którym działa nasze biuro nieruchomości, charakteryzuje się stosunkowo wysoką aktywnością deweloperską, zajmując drugie miejsce po mazowieckim z 10,4% udziałem w nowych inwestycjach mieszkaniowych w skali całego kraju.

Spadek liczby oddawanych do użytkowania mieszkań przy jednoczesnym wzroście wydanych pozwoleń na budowę może sugerować przygotowania do przyszłego ożywienia rynku. Jednocześnie segment budownictwa niemieszkalnego również notuje spadki – o 15,5% w przypadku liczby nowych budynków – co odzwierciedla niepewność wśród inwestorów komercyjnych.

Nasza agencja obserwuje te zmiany z dużą uwagą, szczególnie mając na uwadze klientów poszukujących mieszkań w Krakowie i okolicach. Pomimo trudnych warunków, region utrzymuje stabilny poziom aktywności, co daje podstawy do optymizmu na kolejne miesiące.

 

Anna Garlicka-Dubas
Bracia Sadurscy Nieruchomości, Kraków

 

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo w I półroczu 2024"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także