Podaż w segmencie mieszkań stopniowo się odbudowuje. Choć w okresie od stycznia do maja 2024 oddano do użytkowania mniej lokali niż przed rokiem, liczba zgłoszeń i pozwoleń na nowe inwestycje wzrosła. W tym czasie rozpoczęto też więcej przedsięwzięć budowlanych o charakterze mieszkaniowym, porównując rok do roku.
Chociaż w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku liczba oddanych do użytkowania mieszkań zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem, obserwuje się wzrost liczby pozwoleń i zgłoszeń na nowe inwestycje budowlane, co sygnalizuje rosnącą aktywność deweloperską i ożywienie w całym sektorze mieszkaniowym. |
Budownictwo mieszkaniowe w 2024
Według wstępnych danych GUS w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania 78,7 tysięcy lokali mieszkalnych. Oznacza to spadek o niemal 16% w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Deweloperzy wprowadzili na rynek lub przekazali właścicielom 47,7 tysiąca mieszkań, czyli o 6,4% mniej w skali rok do roku.
W tym samym czasie inwestorzy indywidualni przekazali do użytkowania 29,1 tysiąca lokali. Wynik ten oznacza, że w tej formie budownictwa powstało ich prawie 30% mniej niż w tych samych miesiącach rok wcześniej.
W pozostałych formach budownictwa, takich jak mieszkania socjalne czy zakładowe, oddano łącznie 1,9 tysiąca mieszkań. W ubiegłym roku było ich 1,5 tysiąca.
GUS zebrał też dane dotyczące metrażu nowych lokali. Ich powierzchnia użytkowa wyniosła ogółem 7,2 miliona metrów kwadratowych. Oznacza to spadek o ponad 20% w skali rok do roku. Wielkość przeciętnego nowego lokalu w 2024 roku to 91,1 metrów kwadratowych.
Nowe projekty budowlane w liczbach
Od stycznia do maja 2024 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 119,3 tysiąca lokali mieszkalnych, czyli o 31% więcej niż przed rokiem. Najwięcej pozwoleń na nowe inwestycje budowlane w sektorze mieszkaniowym otrzymali deweloperzy. Dokumentów takich wydano im 85 tysięcy, czyli o ponad 40% więcej niż w tym samym czasie w 2023. Z danych tych wynika, że firmy deweloperskie uważnie śledzą rynek i zauważają jego duże potrzeby podażowe.
W 2024 inwestorzy indywidualni zdobyli 31,8 tysięcy pozwoleń, a wynik ten jest lepszy o około 13% od zeszłorocznych danych.
W pozostałych formach budownictwa zarejestrowano 2,5 tysiąca lokali, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W ubiegłym roku w sektorze tym było ich 2,8 tysięcy.
Dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto, prezentują się obiecująco. W czasie pierwszych pięciu miesięcy 2024 roku rozpoczęto budowę 101,1 tysiąca tego typu nieruchomości. Jest to wynik o ponad 45% wyższy od tego, który osiągnięto przed rokiem. Deweloperzy zainicjowali budowę 66,5 tysiąca mieszkań, czyli o nieco ponad 70% więcej w skali rok do roku. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 33,1 tysiąca nieruchomości mieszkalnych, co jest wynikiem o prawie 15% lepszym niż ten, który osiągnięto w 2023.
GUS ocenia, że na koniec maja 2024 roku w budowie pozostawało 823,4 tysiąca lokali, czyli o niemal 2% więcej w skali rok do roku.
Najwięcej inwestycji z sektora budownictwa mieszkalnego planuje się i realizuję w województwie mazowieckim. Jeśli chodzi o liczby dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, na Mazowszu jest odpowiednio: 14,3, 19,3 i 25,7 tysiąca. Druga w kolejności jest Małopolska, gdzie w omawianym okresie oddano do eksploatacji 8,7 tysiąca lokali.
Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-maj 2024 roku"
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html