Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Ceny działek w II kw. 2023: popyt nie jest duży, dlatego podwyżki to rzadkość

Ceny działek w II kw. 2023: popyt nie jest duży, dlatego podwyżki to rzadkość

Rafał Bieńkowski

Obecne zainteresowanie działkami budowlanymi jest bardzo zbliżone do tego z 2019 r. Utrzymujący się niski popyt na grunty sprawił, że w II kwartale 2023 r. w większości miast wojewódzkich ceny albo spadły, albo ustabilizowały się. Podwyżki średniej ceny ofertowej zaobserwowano wyłącznie w największych miastach.          

II kwartał przyniósł obniżki średnich cen ofertowych działek w siedmiu miastach wojewódzkich. Jeśli chodzi o grunty budowlane o popularnej powierzchni 800-2500 mkw., spadki rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych na metrze zanotowały Białystok, Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Opole, Toruń i Wrocław. Trzeba jednak zauważyć, że odczuwalne korekty pojawiły się tylko w Toruniu (376 zł/mkw., spadek o 76 zł), Kielcach (336 zł/mkw., spadek o 64 zł) i Olsztynie (278 zł/mkw., spadek o 40 zł).   

W sześciu kolejnych miastach zaobserwowano natomiast stabilizację. Kiedy porównamy II kwartał do I kwartału br., średnie ceny ofertowe drgnęły dosłownie tylko o kilka złotych w Gdańsku, Gorzowie Wlkp., Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Zielonej Górze. 

W oczy rzuca się to, że spadki średnich cen ofertowych działek pojawiły się w mniejszych miastach wojewódzkich. Wyjątkiem był tylko Wrocław. Z drugiej strony, wzrosty zanotowano wyłącznie w głównych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice i Szczecin. W tych lokalizacjach właściciele oczekiwali za metr działki średnio o 20-50 zł więcej niż w I kwartale – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Działki budowlane – ceny w II kwartale 2023

Działka pod Warszawą za mniej niż 200 zł? To jest możliwe 

Bardzo wysokie ceny działek w miastach i ograniczona podaż sprawiają, że uwaga poszukujących często kieruje się więc na przedmieścia. Tak w II kwartale wyglądały zakresy średnich cen ofertowych w gminach tworzących główne aglomeracje:        

  • konurbacja górnośląska: Katowice – 543 zł/mkw., okoliczne miasta – od 210 do 330 zł/mkw.
  • aglomeracja warszawska: Warszawa – 749 zł/mkw., gminy – od 160 do 730 zł/mkw.
  • aglomeracja krakowska: Kraków – 497 zł/mkw., gminy – od 120 do 390 zł/mkw.
  • aglomeracja łódzka: Łódź – 348 zł/mkw., gminy – od 90 do 220 zł/mkw.
  • aglomeracja trójmiejska: Gdańsk – 558 zł/mkw., gminy – od 110 do 550 zł/mkw.
  • aglomeracja poznańska: Poznań – 627 zł/mkw., gminy – od 190 do 470 zł/mkw.
  • aglomeracja wrocławska: Wrocław – 490 zł/mkw., gminy – od 90 do 350 zł/mkw.

Rynek działek znalazł się na poziomie z 2019 r. 

Zainteresowanie ofertami działek budowlanych na sprzedaż było w II kwartale minimalnie wyższe niż w I kwartale. Biorąc pod uwagę liczbę kontaktów, które osoby poszukujące nawiązały z ogłoszeniodawcami za pośrednictwem Nieruchomosci-online.pl, wzrost wyniósł niecałe 3%. 

Poziom zainteresowania działkami zanotowany w II kwartale był jednocześnie o prawie 8% niższy niż w analogicznym okresie 2022 r. (był to już czas, kiedy popyt na grunty zaczął wyraźnie kurczyć się). W porównaniu do II kwartału 2021 r. liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami była teraz mniejsza o 65%, a w porównaniu do II kwartału 2020 r. o 50%.  

Obecne zainteresowanie działkami jest bardzo zbliżone do tego z 2019 r., czyli do czasu sprzed pandemii, której jak pamiętamy towarzyszył boom na działki.  Wciąż wysokie ceny gruntów w połączeniu z wysokimi cenami materiałów budowlanych i drogimi kredytami sprawiają, że znalezienie kupca na działkę nie jest dziś proste. Potwierdzają to także przedstawiciele biur nieruchomości biorący udział w naszym badaniu nastrojów. W czerwcowej ankiecie blisko połowa pośredników przyznała, że w ostatnim roku czas sprzedaży działek wydłużył się – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. 

***

Czytaj też inne raporty:

Rafał Bieńkowski

Rafał Bieńkowski - PR Manager w Nieruchomosci-online.pl, który zajmuje się także analizą danych portalu i przygotowywaniem raportów rynkowych. W przeszłości dziennikarz „Gazety Współczesnej”, „Gazety Olsztyńskiej” i „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także