Ile kosztują mieszkania, domy i działki w stolicy Podlasia, a ile w gminach ościennych? Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowy raport portalu Nieruchomosci-online.pl „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.
Wasilków, Supraśl, Zabłudów, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Tykocin — to główne gminy, które wraz ze stolicą regionu tworzą aglomerację białostocką. Warto wiedzieć, jak kształtują się tam średnie ceny ofertowe nieruchomości z rynku wtórnego, ponieważ lokalne rynki są dziś często jedyną alternatywą finansową dla zakupu mieszkania w centrum dużego miasta.
„Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” to pierwszy raport, który tak dokładnie odsłania różnorodny krajobraz cen nieruchomości w całej aglomeracji białostockiej. Z analizy dowiadujemy się m.in., że:
- Białystok zanotował największy wzrost cen domów spośród wszystkich miast wojewódzkich. W ciągu roku średnia cena mkw. wzrosła tam o 37 proc.
- Osoby, które są zainteresowane kupnem mieszkania w Białymstoku, najczęściej wyszukują lokale do 400 tys. zł (42 proc.) lub do 300 tys. zł (32 proc.). Tak wynika z danych dotyczących użycia wyszukiwarki portalu Nieruchomosci-online.pl w kwietniu 2022 r.
- Spośród gmin sąsiadujących ze stolicą regionu, najdroższe działki budowlane znajdują się w Supraślu (285 zł/mkw.).
- Największą dynamikę wzrostu cen zanotowano w kategorii mieszkań. Porównując maj 2022 r. do maja 2021 r., średnia cena dla całej aglomeracji wzrosła o blisko 24 proc.
Zapraszamy również do lektury pełnego raportu, w którym analizujemy ceny w 16 największych aglomeracjach miejskich. Sprawdź, jak Twoja aglomeracja wygląda na tle innych regionów.
Czytaj pełny raport