Warszawa jest oczywiście jednym z najgorętszych miast na polskim rynku nieruchomości. Jak popularność stolicy przekłada się na wysokość cen na rynku wtórnym? Jak kształtują się ceny na przedmieściach? Pokazuje to raport „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości", który skupia się na średnich cenach ofertowych mieszkań, domów i działek w aglomeracji warszawskiej.
Aglomerację warszawską razem ze stolicą Polski współtworzą m.in. Marki, Ząbki, Wołomin, Legionowo, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Otwock, Mińsk Mazowiecki, Grójec, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Sochaczew i Nowy Dwór Mazowiecki.
Raport Nieruchomosci-online.pl może być cenną podpowiedzią, w której lokalizacji warto szukać nieruchomości odpowiadającej Twoim możliwościom finansowym. To ważne, ponieważ przy rosnących cenach dla wielu poszukujących jedyną alternatywą będzie zakup mieszkania, domu lub działki w gminie ościennej.
Czego dowiadujemy się o rynku nieruchomości w Warszawie i okolicach? Oto kilka wniosków:
- W Warszawie średnie ceny ofertowe mieszkań i domów wzrosły w ujęciu rok do roku o 12 proc. W przypadku działek ceny ustabilizowały się (1 proc.).
- Spośród analizowanych gmin ościennych, najtańsze działki znajdują się obecnie w Sochaczewie (108 zł/mkw.), a najdroższe w Markach (705 zł/mkw.) i Pruszkowie (588 zł/mkw.).
- Tylko w czterech analizowanych gminach — Wyszkowie, Sochaczewie, Markach i Konstancinie-Jeziornie — wzrost średnich cen domów wyniósł mniej niż 10 proc. W pozostałych było to znacznie więcej.
Jak ceny w Warszawie i okolicznych miejscowościach prezentują się na tle 15 pozostałych aglomeracji? Przeczytaj cały raport i dowiedz się, jak aktualnie prezentuje się rynek nieruchomości w całej Polsce.