Certyfikacja wielokryterialna to system oceny budynków oparty, jak nazwa wskazuje, na wielu kryteriach związanych z ich warunkami użytkowymi. Ocena dokonywana jest pod kątem zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko.
Co to jest certyfikacja wielokryterialna budynków?
Znaczenie certyfikacji wielokryterialnej
Certyfikaty wielokryterialne uwzględniają różne aspekty oceny budynków, nie tylko energooszczędność i niskoemisyjność, dlatego nie należy ich mylić np. ze świadectwem charakterystyki energetycznej czy standardem WT 2021. Nie są obowiązkowe, ale stanowią potwierdzenie, że dany budynek powstał i jest użytkowany zgodnie ze światowymi standardami zrównoważonego budownictwa. Jest to istotne w czasach, gdy redukowanie śladu węglowego, zmniejszanie wpływu budownictwa na środowisko i odpowiedzialność społeczna firm mają coraz większe znaczenie. Inwestycje uzyskujące wysokie oceny w certyfikacji są też atrakcyjne dla mieszkańców i najemców, gdyż zapewniają im komfortowe warunki i niższe opłaty za zużycie energii.
Systemy certyfikacji
Najczęściej stosowanym w Polsce systemem jest BREEAM. W przypadku nowo powstających budynków (New Construction) opiera się na ocenie w 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycji, zużycie energii, energooszczędność materiałów, komfort użytkowania budynku, lokalizacja budynku, zarządzanie gospodarką wodno-ściekową, zarządzanie odpadami, zagospodarowanie terenu, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, innowacyjność. Budynki już użytkowane (In Use) są oceniane pod względem konstrukcji i osprzętu, urządzeń i systemów, zarządzania budynkiem, a w przypadku obiektów biurowych także zarządzania wynajmowaną powierzchnią. W każdej kategorii dokonuje się odrębnej oceny, a następnie na podstawie sumy ocen wylicza się wartość procentową. Oceny zawierają się w sześciostopniowej skali. Budynki, które otrzymują mniej niż 30%, nie spełniają warunków certyfikatu.
Innym powszechnie stosowanym systemem certyfikacji (na świecie najpopularniejszym, w Polsce na drugim miejscu) jest LEED. Certyfikacja jest przeprowadzana przez US Green Building Council we współpracy z Green Building Certification Institute. Poza granicami USA wymagana jest współpraca z akredytowanym profesjonalistą (LEED AP). W ramach systemu LEED istnieje 5 schematów: dla budynków nowych, dla budynków istniejących, dla wykończenia wnętrz, dla domów mieszkalnych, dla kompleksów osiedlowych. Ocenie podlegają różne kategorie: zintegrowany proces projektowy, wykorzystanie energii, gospodarka wodna, materiały i zasoby naturalne, jakość środowiska wewnętrznego, lokalizacja i transport, a dodatkowe punkty można uzyskać za innowacyjność i priorytety regionalne. Punktacja przekłada się na poszczególne poziomy certyfikatu: Certified (certyfikowany), Silver (srebrny), Gold (złoty) i Platinum (platynowy).
Inne systemy certyfikacji to na przykład DGNB, WELL, HQE, Fitwel, CEEQUAL, Living Building Challenge.