Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Co wpływa na wzrost cen mieszkań?

Co wpływa na wzrost cen mieszkań?

Anna Serafin
Komentarze

Według danych firmy Cenatorium od marca 2020 roku do września 2021 roku ceny nieruchomości wzrosły odpowiednio o 7,55 proc. na rynku pierwotnym i 8,29 proc. na rynku wtórnym. Wynika to głównie z czynników gospodarczych, które dotykają cały rynek nieruchomości, ale również z lokalnych uwarunkowań. Co konkretnie wpływa na nieustanny wzrost cen mieszkań?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Podane wyżej dane są uśrednione dla całego kraju. Jednak są regiony, gdzie wzrost cen nieruchomości był bardziej odczuwalny, z kolei w innych mniej. Porównując sytuację pomiędzy I kwartałem 2020 roku a trzecim kwartałem 2021 roku, widać, że w największym stopniu wzrosły ceny mieszkań w województwie łódzkim i świętokrzyskim (11 – 12 proc. w zależności od tego, czy były one nowe, czy używane). Z kolei najniższe procentowo wzrosty Cenatorium odnotowało w województwie śląskim i małopolskim.

Dane zbierane od początku pandemii do III kwartału 2021 roku potwierdzają, że ceny nieruchomości wzrosły wszędzie, ale nie wszędzie tak samo. Warto zwrócić uwagę, że zmiany są podawane procentowo, więc najwyższe w skali kraju podwyżki, które mają miejsce w województwie świętokrzyskim, są w dużej mierze spowodowane efektem niskiej bazy. Z kolei w Warszawie i okolicach mieszkania są statystycznie najdroższe, ale procentowe wzrosty plasują się w okolicach średniej krajowej, choć nominalnie z dużym prawdopodobieństwem będą najwyższe.

Na wzrost cen mieszkań należy więc patrzeć z różnych perspektyw. Z jednej strony za podwyżki odpowiada ogólnokrajowa, a nawet światowa sytuacja gospodarcza, a z drugiej czynniki związane z lokalizacją, ale i samym lokalem. Tutaj dowiesz się więcej - "Co wpływa na cenę mieszkania?".

Czynniki, które mogą podnieść cenę mieszkania

Głównym czynnikiem, który decyduje o wartości mieszkania, jest jego lokalizacja. Czy dzięki temu można podnieść cenę? Tak, jeżeli wiemy, że w pobliżu będzie rozbudowywana infrastruktura. Mieszkanie osiągnie wyższą wartość, jeżeli przy bloku powstanie nowa droga czy teren zielony przeznaczony do rekreacji. Aby sprawdzić, czy takie inwestycje są planowane, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu łatwiej ocenić potencjał danego miejsca.

Aby podnieść cenę mieszkania, warto także zadbać o jego korzystny rozkład. Można np. wyburzyć ścianę pomiędzy ciasną kuchnią a dużym pokojem i tym samym stworzyć atrakcyjną przestrzeń, która połączy funkcję salonu, jadalni i kuchni. Z kolei gdy lokum to średniej wielkości kawalerka, można zastanowić się nad wyodrębnieniem dodatkowego pomieszczenia, które zostanie przeznaczone na sypialnię, pokój dziecięcy czy domowe biuro.

Pozytywnie na wartość lokalu wpływa również podniesienie standardu wykończenia. Przy sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym, warto przekalkulować, jakie inwestycje opłaca się ponieść, aby więcej zarobić na całej transakcji. Kupujący docenią sprawne instalacje, szczelne okna, nowe sprzęty, armaturę i płytki w kuchni i łazience oraz równe, suche ściany. Trzeba jednak pamiętać, że nabywcy nie znajdują się tylko na świeżo odnowione lokale, wyglądające jak od dewelopera. Część tej grupy szuka mieszkań z historią. Jeżeli właśnie takie mamy na sprzedaż, to być może dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w odnowienie oryginalnego parkietu czy renowację mebli, co zwiększy szansę na wyższy zysk.

Kupujący będą skłonni zapłacić wyższą cenę, jeżeli mieszkanie zostanie odpowiednio przygotowane do sprzedaży. W tym celu należy dokładnie posprzątać lokal, naprawić drobne usterki, usunąć stare meble, sprzęty i dodatki. Nie możemy zapomnieć również o schowaniu osobistych przedmiotów, których obecność sprawia, że zainteresowani kupnem nie mogą wyobrazić sobie, jak w danym mieszkaniu będą wyglądały ich rzeczy. Dodatkowo warto zapoznać się z technikami home stagingu. Dzięki poniesieniu naprawdę niewielkich nakładów czasu i pracy lokum będzie sprawiało wrażenie bardziej uporządkowanego i przytulnego. Następnie można zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową i w fachową pomoc agencji nieruchomości w przygotowaniu ogłoszenia o sprzedaży. Takie zabiegi sprawią, że sama oferta, jak i mieszkanie będą wyglądały atrakcyjniej i z dużym prawdopodobieństwem uda się wynegocjować wyższą cenę.

Czynniki, które powodują wzrost cen na rynku mieszkań

Istnieje jeszcze kilka czynników, które wpływają na wzrosty cen na rynku mieszkań tak samo, w skali całego kraju.

Po pierwsze, materiały budowlane nieustannie drożeją. Mają na to wpływ podwyżki cen surowców, z których powstają oraz paliwa i energii, które z kolei są niezbędne przy produkcji. Jeżeli dla dewelopera wybudowanie jednego mieszkania jest droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu, to odpowiednio wyższą cenę narzuci kupującemu.

Po drugie, spada dostępność odpowiednich działek pod budowę. Ze względu na rekordową liczbę oddawanych do użytku inwestycji deweloperskich, ale też wydawanych pozwoleń na budowę dla inwestorów indywidualnych, sporo atrakcyjnych terenów zostało już sprzedanych, a nawet zagospodarowanych. A zgodnie z prawem rynku, jeżeli zmniejsza się dostępność danego dobra, to jego cena wzrośnie.

Po trzecie, nieruchomości stały się jednym z niewielu korzystnych miejsc do lokowania kapitału. Na początku pandemii stopy procentowe zostały znacznie obniżone, więc nie opłacało się utrzymywać środków na lokatach bankowych czy w obligacjach skarbowych. Inwestorzy, którzy szukali bezpiecznych rozwiązań, które dodatkowo pomogą ochronić ich kapitał przed inflacją, często wybierali nieruchomości. A im wyższy popyt, tym większa będzie cena.

Na wzrost popytu na mieszkania wpłynęły także rekordowo tanie kredyty. I jest to czwarty główny czynnik, odpowiadający za wzrost cen. Po gospodarczej stagnacji w II kwartale 2020 roku banki zaczęły stopniowo odblokowywać możliwości kredytowania, a przy obowiązujących niskich stopach kredyt hipoteczny był niezwykle opłacalny.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także