
Popyt na mieszkania spada już od dłuższego czasu. Podaż wciąż jest jednak wysoka, a nowych kontraktów na budowę przybywa. O mniejszym zainteresowaniu lokalami mieszanymi mówią oficjalne dane NBP i JLL. Reagując na tę sytuację , deweloperzy ograniczyli liczbę mieszkań wprowadzanych do oferty. Czy trend ten będzie się utrzymywał i przełoży się na wyczekiwany spadek cen?
W III kwartale 2024 roku, pomimo spadku popytu na mieszkania, obserwowano dalszy wzrost podaży i cen nieruchomości, a także utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji budowlanych, mimo trudności na rynku. |
Dlaczego ceny mieszkań wciąż rosną?
Według raportu NBP pod tytułem “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2024 roku” w omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę 75,2 tysiąca mieszkań. Oznacza to wzrost o około 1,3% kwartał do kwartału i o około 20,7%, porównując z III kwartałem 2023. W tym czasie rozpoczęto budowę 59,1 tysiąca lokali mieszkalnych. Jest ich mniej o około 5,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale rok do roku dane te oznaczają wzrost o niemal 11%. W drugiej połowie bieżącego roku popyt na mieszkania jest wspierany przez wyraźny wzrost średniego poziomu wynagrodzeń. Jednocześnie jednak wysokie ceny zabudowy mieszkalnej utrzymują się przez wzrost cen ziemi i kosztów budowy.
W III kwartale 2024 wciąż obserwowano wzrost stawek nominalnych i realnych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W Warszawie lokale deweloperskie podrożały nominalnie o niemal 2% w skali kwartał do kwartału oraz o 16%, gdy porównamy z tym samym okresem w 2023. Korekty cen w górę lokali z drugiej ręki były mniejsze i wyniosły odpowiednio 0,5% i 14,1%. Realne wzrosty cen mieszkań uległy złagodzeniu, ale w skali rok do roku wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Na rynku pierwotnym jest to wzrost o 11%, a na wtórnym 9,3%.
Ile mieszkań powstało w Polsce w III kwartale 2024?
W analizowanym kwartale w Polsce rozpoczęto budowę około 59,1 tysiąca lokali mieszkalnych. Jest to o 4,1 tysiąca więcej niż w okresie od lipca do września 2023, ale o około 2,2 tysiąca mniej w skali kwartał do kwartału. Liczba rozpoczętych budów w sektorze mieszkaniowym rok do roku wzrosła we wszystkich największych polskich miastach prócz Warszawy.
W III kwartale bieżącego roku w Polsce oddano do użytkowania około 49,8 tysiąca lokali mieszkalnych. Oznacza to, że było ich o około 3 tysiące więcej w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. W skali rok do roku wzrost ten utrzymał się na poziomie około 0,9 tysiąca nieruchomości mieszkalnych.
Jaki był popyt na nowe mieszkania w 2024?
W raporcie NBP czytamy:
“Popyt na mieszkania mierzony sprzedażą kontraktów na budowę mieszkań na 6. największych rynkach pierwotnych w Polsce w III kw. 2024 r. wyniósł ok. 9,2 tys. mieszkań, tj. był niższy o ok. 7% względem poprzedniego kwartału.“
Czy to oznacza, że w Polsce inicjuje się coraz mniej inwestycji budowlanych? Co ciekawe, w ostatnich czterech kwartałach sprzedano łącznie około 44,3 tysiąca kontraktów na budowę mieszkań. Wartość ta oznacza spadek w skali rok do roku o około 7,5 tysiąca, czyli 14,5%. Jednak w tym samym okresie na największych rynkach wprowadzono do oferty 60,5 tysiąca umów dotyczących powstania lokali mieszkalnych. To aż o 79% więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Podaż oferowanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem o około 3,8 tysiąca. Oznacza to, że na koniec września bieżącego roku zatrzymała się na liczbie 52,2 tysiąca nowych umów.
Zmiany te nie wpłynęły znacząco na wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań. W 7 największych miastach utrzymał się on na podobnym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dostępność jest wyliczana przez analityków NBP na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Mimo wzrostu wynagrodzeń, wzrosty cen lokali mieszkalnych były w tym okresie porównywalne. Na podobnym poziomie do poprzedniego kwartału utrzymał się też wskaźnik szacowanego maksymalnego dostępnego kredytu mieszkaniowego oraz szacowanej kredytowej dostępności lokalu mieszkalnego.
Źródło danych i grafik: NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2024 r."
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html