Sprzedaż działki przed upływem 5 lat od jej nabycia wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Jeśli jednak zostaną spełnione określone przesłanki daniny tej można uniknąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są przepisy regulujące kwestię podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?
-
Kto nie zapłaci podatku przed upływem 5 lat?
-
Czy przy sprzedaży działki po 5 latach od jej nabycia płaci się podatek?
Przepisy regulujące kwestię podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości
Podatek dochodowy to jedna z najważniejszych opłat regulowanych wobec urzędu skarbowego i dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ang. PIT - Personal Income Tax - podatek od dochodów osobistych). Jest to podatek bezpośredni, musi być rozliczony i odprowadzony przez podatnika (sprzedającego). Podatek dochodowy od osób fizycznych należy odprowadzać od całości swoich dochodów. Dotyczy to zarówno tych otrzymywanych na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych, czy innych czynności, które powodują wzbogacenie się.
Do źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu PIT należą:
- stosunek służbowy i stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, emerytura lub renta;
- działalność wykonywana osobiście;
- pozarolnicza działalność gospodarcza;
- działy specjalne produkcji rolnej;
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze;
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe;
- odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, rzeczy ruchomych;
- działalność prowadzona przez zagraniczną spółkę kontrolowaną;
- inne źródła.
Stawka podatku dochodowego zależna jest od formy opodatkowania. Dla dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości wynosi ona 19 %.
Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W przypadku nieruchomości przychodem będzie cena uzyskana w wyniku sprzedaży, pomniejszona o wydatki, które zostały poniesione, aby taki dochód w ogóle powstał. Zalicza się do nich np. koszty remontów czy ulepszeń wpływających na wzrost wartości nieruchomości, dzięki czemu jej ostateczna cena sprzedaży była wyższa, ale także koszt samego zakupu.
Obowiązek podatkowy powstaje, jeśli do sprzedaży nieruchomości doszło w ciągu 5 lat od jej nabycia. Gdy nieruchomość stała się własnością sprzedającego w drodze dziedziczenia, albo w wyniku podziału majątku po rozwodzie, wówczas termin pięcioletni liczony jest od nabycia działki przez spadkodawcę lub nabycia jej do majątku wspólnego małżonków.
Więcej o opodatkowaniu sprzedaży działki przeczytasz tutaj: "Bogacisz się, więc płać, czyli o podatku przy sprzedaży działki".
Kto nie zapłaci podatku przed upływem 5 lat?
Przepisy przewidują zwolnienie z zapłaty podatku przy sprzedaży działki przed upływem 5 lat od jej nabycia, przy czym termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nabycie nastąpiło. Zwolnienie dotyczy sytuacji, gdy środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na realizację własnych celów mieszkaniowych w ciągu 3 lat, licząc od początku roku kalendarzowego następującego po roku, w którym doszło do sprzedaży. Z ulgi mieszkaniowej można skorzystać, gdy środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone m. in. na:
- nabycie budynku mieszkalnego lub lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość oraz gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- nabycie gruntu pod budowę domu,
- budowę rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, lub własnego lokalu mieszkalnego,
- adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego,
- spłatę kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele opisane powyżej lub na refinansowanie takiego kredytu.
Powyższe zasady dotyczą również sprzedaży działek otrzymanych w drodze dziedziczenia albo podziału majątku po rozwodzie. Gdy od ich nabycia przez spadkodawcę lub do majątku wspólnego nie upłynęło jeszcze 5 lat, skorzystanie ze zwolnienia podatkowego możliwe jest, jeśli uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczymy na realizację własnych celów mieszkaniowych. O rozliczaniu podatku w przypadku dziedziczonej nieruchomości więcej dowiesz się tutaj - "Sprzedaż nieruchomości a podatek od spadku".
Należy pamiętać, że nawet kiedy ulga nam przysługuje, to o sprzedaży i tak musimy poinformować urząd skarbowy. Dokonuje się tego na rocznym zeznaniu podatkowym PIT-39, wskazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży, wysokość podatku, a także kwotę, którą wydamy lub planujemy wydać na cele mieszkaniowe. Mamy na to 3 lata licząc od końca roku kalendarzowego, w którym działka została zbyta. W przypadku niedotrzymania tego terminu konieczne będzie złożenie korekty PIT-39, a także zapłata zaległego podatku wraz z odsetkami.
Jeżeli nie chcesz samodzielnie zajmować się kwestiami podatkowymi, skorzystaj z usług doradcy finansowego.
Sprzedaż działki po 5 latach od jej nabycia
Od dochodu uzyskanego ze sprzedaży działki po upływie 5 lat od jej nabycia nie płaci się podatku, nie trzeba więc tego dochodu wykazywać w deklaracji PIT-39. Trzeba pamiętać przy tym, że w prawie podatkowym terminy liczy się nieco inaczej, mianowicie w latach podatkowych. A rok podatkowy rozpoczyna się w roku następującym po roku, w którym dokonano sprzedaży. Co do zasady dla osób fizycznych rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, o czym stanowi Ordynacja Podatkowa. Termin pięcioletni zaczyna więc biec od stycznia nowego roku, a nie od dnia, w którym działka została sprzedana.
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html