
Aktywność deweloperów wzrasta, ale budują oni coraz mniejsze mieszkania. W statystykach GUS widać też kurczenie się powierzchni użytkowej nowych domów jednorodzinnych. Wpływ na to mają nie tylko rosnące koszty inwestycji budowlanych, ale i coraz mniejsze możliwości kredytowe Polaków. Czy skromniejsze projekty budowlane deweloperów to odpowiedź na sytuację, w której obywateli naszego kraju stać na coraz mniejsze metraże?
W ostatnich latach obserwuje się trend budowania mniejszych mieszkań i domów, co jest wynikiem rosnących kosztów inwestycji oraz ograniczonej zdolności kredytowej Polaków. |
Nowe mieszkania i domy coraz mniejsze?
Według analizy GUS pod tytułem „Budownictwo w 2024 roku” w omawianym okresie w skali rok do roku spadła zarówno liczba lokali mieszkalnych, które trafiły na rynek, jak i ich powierzchnia. Wzrosty zanotowano w liczbie nieruchomości mieszkalnych, na których budowę wydano pozwolenia i inwestycji będących obecnie w realizacji.
Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku przekazano do użytkowania 200,4 tysięcy mieszkań. Oznacza to spadek podaży o 20,9 tysięcy lokali porównując do 2023 roku. Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych, które trafiły na rynek, zamknęła się w 17,8 miliona metrów kwadratowych. W porównaniu z 2023 jest to mniej o 2,1 miliona metrów kwadratowych. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego lokalu mieszkalnego ukształtowała się na poziomie 89,1 metrów kwadratowych. Rok wcześniej miało on średnio 90 metrów kwadratowych.
Spadek powierzchni użytkowej jeszcze wyraźniej widać w segmencie nowych domów jednorodzinnych. Te oddane do użytku w IV kwartale 2024 zamykały się przeciętnie w 125,9 metrów kwadratowych. W całym 2024 średnia powierzchnia wyniosła 130,1 metrów kwadratowych czyli o 1 metr mniej niż rok wcześniej oraz o ponad 4 metry kwadratowe mniej niż dwa lata temu. Warto zauważyć, że jeszcze w 2011 nowe domy jednorodzinne, zarówno te budowane przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów, miały przeciętnie powyżej 140 metrów kwadratowych.
Jak kształtuje się podaż mieszkań i domów w 2024?
Według raportu GUS w porównaniu do 2023 r. zmniejszyła się liczba nowych budynków mieszkalnych przekazanych do eksploatacji. W zeszłym roku zamknęła się ona w 87,9 tysiącach. Oznacza to spadek o 11,3% w skali rok do roku. Dane te odnoszą się przede wszystkim do domów jednorodzinnych (97,2% ogółu).
W 2024 r. rozpoczęto budowę 233,8 tysięcy mieszkań, czyli o 23,7% więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie wydano pozwolenia na budowę 291,7 tysięcy lokali mieszkalnych. Ich łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 24,1 milionach metrów kwadratowych. Oznacza to wzrost odpowiednio o 20,7% i 16,6% w porównaniu z danymi za 2023 rok.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, wzrosła w skali rok do roku o 23,7% i 20,7%.
Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo w 2024 roku"
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html