Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Czy warto kupić dom bezczynszowy?

Czy warto kupić dom bezczynszowy?

Anna Serafin

Domy bezczynszowe to dobra okazja dla osób, które chcą zaoszczędzić na ich utrzymaniu. Jest to czasami spotykany wyróżnik w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości i oznacza, że przyszły właściciel ponosi tylko koszty eksploatacji. Jednak czy warto zdecydować się na zakup takiej posesji, skoro większość właścicieli domów nie płaci w ogóle czynszu? Rozwiewamy wątpliwości!

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Mieszkania bezczynszowe to dosyć znany pomysł. Polega on na tym, że właściciele mieszkań nie płacą comiesięcznego czynszu do spółdzielni i regulują tylko rachunki, związane bezpośrednio z ich lokum. Oznacza to, że płacą za własne zużycie wody, gazu czy prądu, ale nie dokładają się do funduszu remontowego, ogrzewania i sprzątania bloku, odśnieżania czy utrzymania zieleni w częściach wspólnych.

Właściciele domów jednak nie należą do spółdzielni i każdy z nich teoretycznie odpowiada za własną posesję. Jednak w niektórych typach ogłoszeń sprzedaży domów brak konieczności regulowania czynszu jest przedstawiany jako zaleta. Jednak czy to realna korzyść, a może tylko chwyt marketingowy?

Co to znaczy, że dom jest bezczynszowy?

W większości przypadków „bezczynszowość” to tylko pusty slogan. Zdarza się jednak, że gdy cała inwestycja, np. domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej należą do jednego dewelopera, to może on pobierać opłaty np. za odśnieżanie, monitoring czy utrzymanie zieleni w całym jej obrębie.

Dzięki temu właściciele poszczególnych nieruchomości nie muszą sami o to dbać, tylko wszyscy składają się na to, aby otoczenie ich posesji było czyste, wypielęgnowane i bezpieczne. W żadnym przypadku nie płaci się jednak funduszu remontowego, kosztów administracyjnych czy za konserwację części wspólnych, jak ma to miejsce przy mieszkaniu w bloku.

W przypadku obiektów wolnostojących nie ma domów czynszowych, a każdy mieszkaniec jest odpowiedzialny zarówno za utrzymanie domu, ogrodu, jak i za chodnik bezpośrednio przylegający do własnej działki. Wiąże się to z tym, że nie uiszcza się opłat za usługi, które dotyczą całego osiedla, ale płaci się tylko za koszty eksploatacji własnej nieruchomości.

Czy dom bezczynszowy to dobre rozwiązanie?

Dom bezczynszowy to dobre rozwiązanie, ponieważ takie oferty są w dużej większości dostępne na rynku. Zanim jednak zawrzemy transakcję, to trzeba pamiętać o wszystkich elementach, które dotyczą kupna domu ogólnie.

Elementy, które należy sprawdzić przed zakupem domu bezczynszowego:

  • zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego (pod kątem ryzyka możliwości budowy uciążliwych obiektów (np. fabryk, czy głównych dróg) w okolicy),
  • sprawdzić ze specjalistą stan techniczny budynku,
  • przeczytać księgę wieczystą i sprawdzić, czy dom nie ma ukrytych obciążeń, czy wad prawnych, a obecny właściciel posiada dostęp do drogi,
  • sprawdzić położenie działki względem stron świata,
  • poprosić o przedstawienie rachunków, które pokażą realne koszty utrzymania domu,
  • zweryfikować, czy w pobliżu nie mieszkają uciążliwi sąsiedzi,
  • zapoznać się z okoliczną infrastrukturą i sprawdzić, gdzie jest najbliższy sklep, punkt odbioru paczek, drogeria, stacja benzynowa, przystanek komunikacji miejskiej, szkoła czy przedszkole.

Jeśli jednak sprzedający budynek w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, wyraźnie podkreśla w ogłoszeniu, że nieruchomość jest bezczynszowa, to dla świętego spokoju warto dopytać o to, czy na właścicieli posesji nie są narzucane dodatkowe opłaty. Na tej podstawie będziemy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas eksploatacji domu.

Często tak się dzieje w przypadku mieszkań bezczynszowych, więc i w przypadku domów warto być czujnym.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także