
W czasie Kongresu Deweloperskiego (październik 2024, Kraków) przyjęto nowy Kodeks Dobrych Praktyk. To ważne wydarzenie było reakcją środowiska na wyzwania, jakie obecnie stawia przed branżą rynek mieszkaniowy. Polski Związek Firm Deweloperskich ma nadzieję, że dokument ten zwiększy poziom zaufania klientów do zrzeszonych w nim firm.
Kodeks Dobrych Praktyk stworzony przez PZFD to zbiór zasad, które mają na celu poprawę jakości usług deweloperskich, w tym zwiększenie przejrzystości oferty oraz rzetelności w komunikacji z klientami. |
Jak zmienia się branża deweloperska?
Branża deweloperska ma bardzo duże znaczenie zarówno dla gospodarki, jak i realiów życia Polaków. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat powstało dzięki niej ponad milion nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to rozwój polskich miast i poprawę jakości życia ich mieszkańców. W tym kontekście tym bardziej cieszy fakt, że deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na wpływ swoich inwestycji na architekturę przestrzeni w miastach. PZFD nie raz też dawał wyraz temu, że zależy mu na dobrych praktykach w sektorze nowych mieszkań i zaufaniu klientów do zrzeszonych w nim deweloperów. To właśnie praca nad wzrostem poczucia bezpieczeństwa inwestorów prywatnych skłoniła związek do stworzenia nowego Kodeksu Dobrych Praktyk.
PZFD ma jasny cel - chce, aby firmy, które do niego należą, były synonimem jakości i dawały przykład dobrych praktyk w branży. Kodeks wyznacza normy postępowania i jest kompleksowym zbiorem zasad dotyczących procesu związanego z zakupem nieruchomości. To właśnie dzięki niemu potencjalni kupcy mogą zyskać wiedzę o swoich prawach i obowiązkach na każdym etapie transakcji.
Kodeks Dobrych Praktyk to dokument oparty na wytycznych Rady Dobrych Praktyk. Dzięki niej przez ostatnie dwa lata przeprowadzono serię warsztatów kierowanych do firm członkowskich PZFD i stworzono konkretne rekomendacje dla tej ważnej gałęzi rynku. To cenna wiedza, ponieważ zmiana kodeksu była bardzo potrzebna. Poprzedni dokument miał już 20 lat i został stworzony jeszcze przed wejściem w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego.
Co da nam Kodeks Dobrych Praktyk?
Kodeks zobowiązuje deweloperów między innymi do przedstawiania rzetelnych i realistycznych wizualizacji lokali oraz tworzenia uczciwych materiałów marketingowych. Na mocy tego dokumentu firmy zrzeszone w PZFD będą miały obowiązek informowania na bieżąco o postępach prac budowlanych oraz powodach ewentualnych opóźnień. Co ważne, według kodeksu deweloper musi sprawnie i szybko naprawić usterki w gotowym lokalu i pozostawać w stałym kontakcie z klientami na etapie posprzedażowym.
Obszarem zainteresowania twórców kodeksu nie są tylko relacje deweloper-klient. Dokument wprowadza też nowe regulacje dotyczące współpracy firm deweloperskich z administracją publiczną oraz wzajemnych interakcji między podmiotami działającymi w tej branży. Wszystko to ma przełożyć się na poprawę jakości usług na rynku pierwotnym.
Wymieniłam już kilka istotnych zmian, które wprowadza Kodeks Dobrych Praktyk. Te szczególnie ważne dla potencjalnego nabywcy to między innymi przejrzystość oferty marketingowej, szybka i profesjonalna komunikacja z klientem czy jawność ostatecznej ceny lokalu. Obecnie firma deweloperska należąca do PZFD musi też informować klientów o inwestycjach prowadzonych w okolicach zabudowy mieszkalnej, szczególnie jeśli mogą one w przyszłości wpłynąć na jakość życia mieszkańców.
Źródło danych: PZFD "Kodeks Dobrych Praktyk"
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy