Na rynku dostępne są różne rodzaje dekoracji okien w wielu kolorach i wzorach. Ich wybór zależy nie tylko od naszych preferencji estetycznych i stylu wystroju, lecz także od cech samego mieszkania i od tego, w jakim celu zamierzamy zasłaniać okna.
Niekiedy lansowane są całkiem puste okna – bez zasłon, firan, żaluzji czy rolet. Takie rozwiązanie może rzeczywiście pasować do wnętrz w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, ale nie wszędzie się sprawdza. Jeśli mieszkamy na parterze albo tuż obok znajduje się inny budynek, wszyscy mogą zaglądać nam w okna i nie mamy wystarczającej prywatności. Poza tym, biorąc pod uwagę ostatnie upalne lata, ochrona mieszkania przed palącym słońcem staje się koniecznością.
Zasłony
Ozdobne, marszczone, fantazyjnie upięte zasłony z falbanami i frędzlami, często zestawiane z koronkowymi i żakardowymi firanami, były popularne w latach 80. i 90., lecz wyszły już z mody. Obecnie najczęściej wybiera się dekoracje okien, które nie przytłaczają, są funkcjonalne, nie ograniczają nadmiernie dostępu światła, ale przy tym w razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiarem słońca i wysoką temperaturą. Zasłony są nadal stosowane, ale w innym wydaniu niż kiedyś – proste, bez ozdób i wymyślnych upięć. Zasłony z ciężkich, bogatych tkanin są charakterystycznym elementem stylu glamour – ale tutaj tkanina powinna być ozdobą samą w sobie, więc nic już do niej nie dokładamy.
Zasłony typu black-out umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Są one wykonane ze specjalnej tkaniny blokującej promienie słoneczne. Polecane są one jako ochrona przed upałem, a także dla osób, które nie potrafią spać przy świetle dziennym.
Alternatywą dla typowych zasłon są panele zasłonowe. Mogą nadawać wnętrzu klimat nieco orientalny, zwłaszcza gdy są wykonane z tkaniny malowanej w egzotyczne motywy.
Rolety
Rolety są przydatne szczególnie w mieszkaniach bardzo nasłonecznionych, położonych od południa bądź na najwyższych piętrach lub poddaszu. Latem, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie, umożliwiają zaciemnienie pomieszczenia, dzięki czemu nie budzimy się z pierwszym brzaskiem. Dlatego rolety są bardzo polecane w sypialni. Pomagają również zabezpieczyć mieszkanie przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie letnich upałów, szczególnie gdy pokryte są specjalną warstwą odbijającą słońce.
Rolety rzymskie i weneckie są bardziej ozdobne od klasycznych, zwijanych w rolkę. Dlatego sprawdzą się także we wnętrzach o bardziej tradycyjnym wystroju.
Innym obecnie popularnym rodzajem są rolety typu dzień-noc. Pasy przepuszczające i tłumiące światło są w nich ułożone na przemian. Umożliwiają one regulację natężenia światła.
W handlu dostępne są rolety, których konstrukcja pozwala na łatwy, nieinwazyjny montaż bez jakiegokolwiek wiercenia. Zaopatrzone są w zaczepy, które mocuje się bezpośrednio na ramie skrzydła okiennego.
Żaluzje
W latach 90. bardzo modne były żaluzje aluminiowe, często w różnych kolorach. Teraz widuje się je rzadziej, gdyż nie dają wrażenia przytulności w pomieszczeniu i szybko się nagrzewają. Jednak nadal lubiane, choć droższe, są żaluzje drewniane. Są one idealnym uzupełnieniem wnętrz w stylu kolonialnym, orientalnym i eko. Dostępne są też żaluzje z tworzyw sztucznych, które mogą być pokryte warstwą odbijającą światło.
Żaluzje są przydatne jako ochrona przed nadmiernym słońcem – dzięki regulacji kąta nachylenia lamelek można zmieniać stopień nasłonecznienia.