Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która została powołana 31 lipca 2021 roku mocą ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym z dnia 20 maja 2021 roku. Jej celem jest zabezpieczenie interesów nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego przed utratą pieniędzy w wyniku niedokończenia inwestycji np. z powodu upadłości dewelopera.
Co to jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?
Deweloperzy, którzy rozpoczęli sprzedaż nieruchomości po 1 lipca 2022 roku muszą się stosować do zapisów nowej wersji ustawy deweloperskiej, a co za tym idzie odprowadzać składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.
DFG został stworzony na podobnej zasadzie jak fundusz turystyczny czy ubezpieczeniowy. Zasada jego działania polega na tym, że deweloperzy są zobowiązani płacić 1 proc. składki w przypadku mieszkaniowego rachunku powierniczego otwartego lub 0,1 proc. w przypadku zamkniętego. Rzeczywista wysokość składek jest jednak uzależniona od warunków rynkowych i jest podawana w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.
Fundusz ma gromadzić środki od wszystkich deweloperów po to, aby mieć z czego sfinansować straty poniesione przez konsumentów w wyniku niedokończenia budowy.
Dzięki temu inwestorzy, którzy nabędą tak zwaną „dziurę w ziemi”, będą lepiej chronieni. W przypadku gdy inwestycja nie zostanie zakończona, to otrzymają zwrot pieniędzy z Funduszu.
W jakich sytuacjach można się ubiegać o zwrot środków z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego:
- upadłości dewelopera,
- odstąpienia klienta od umowy w sytuacjach wymienionych w ustawie,
- wystąpienia niektórych sytuacji, które dotyczą upadłości banku, w którym deweloper prowadzi mieszkaniowy rachunek powierniczy.