Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Dochody z najmu krótkoterminowego pod kontrolą skarbówki

Dochody z najmu krótkoterminowego pod kontrolą skarbówki

Michalina Janyszek
Komentarze

Operatorzy platform cyfrowych do e-handlu oraz rezerwacji noclegów mają od 1 lipca 2024 obowiązek gromadzenia informacji o sprzedawcach, którzy dokonują transakcji za ich pośrednictwem. Zebrane dane muszą też przekazać administracji podatkowej. Zasady te wprowadził projekt zmian ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DAC7). Rada Ministrów przyjęła go 9 kwietnia bieżącego roku. Co to oznacza w praktyce? Właściciele mieszkań wynajmowanych na portalach typu Airbnb zostaną objęci ścisłą kontrolą podatkową.

Od 1 lipca 2024 roku platformy cyfrowe pośredniczące w krótkoterminowym najmie, takie jak Airbnb, mają obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o dochodach użytkowników. Zwiększy to kontrolę nad podatkami z najmu krótkoterminowego.

Platformy cyfrowe pod lupą

Nowe ustawodawstwo znacząco zwiększy dostępność danych o dochodach podatników, które uzyskiwane są ze sprzedaży na platformach cyfrowych. Dotyczy to między innymi portali turystycznych z opcją rezerwacji, czyli najmu krótkoterminowego. Administracja podatkowa do tej pory miała problem z gromadzeniem tych informacji z różnych branż. Powodem była między innymi znacząca liczba tego typu transakcji. Teraz obowiązek zbierania i przekazywania danych spoczywa na samych platformach, czyli pośrednikach w sprzedaży. Skrupulatne gromadzenie i przetwarzanie takich informacji pozwoli skarbówce na skuteczniejszą kontrolę. Zjawisko uchylania się od płacenia podatków jest w sieci nagminne. Przynosi to spore straty budżetowi państwa i system ten należy uszczelnić.

Dzięki pełniejszemu obrazowi aktywności na platformach cyfrowych można też pracować nad przywróceniem warunków równej konkurencji pomiędzy handlem tradycyjnym i online. Wyrównają się też szanse uczciwych sprzedawców i osób, które do tej pory unikały opłat skarbowych. Konieczność gromadzenia i przekazywania informacji dotyczy nie tylko wspomnianego już handlu czy najmu. Z nowym obowiązkiem muszą oswoić się też właściciele platform zajmujących się usługami transportowymi czy wynajmem samochodów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co ważne drobni i okazjonalni sprzedawcy mogą być wyłączeni z raportowania. Osoby, które w ciągu roku dokonały mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczy w danym roku 2 tysięcy euro, nie muszą pojawiać się w zestawieniach.

Nowe przepisy nie zmieniają dotychczas stosowanych zasad opodatkowania sprzedaży w internecie. Wprowadzają za to do polskiego prawa tzw. dyrektywę DAC7, tj. dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o transakcjach idzie w parze z ujednoliceniem systemu raportowania, z którego będą korzystać operatorzy platform.

Źródło: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-wymianie-informacji-podatkowych-z-innymi-panstwami-oraz-niektorych-innych-ustaw3


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także