
Dodatek mieszkaniowy to świadczenie z pomocy społecznej przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Polega on na dofinansowaniu wydatków ponoszonych w związku z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego. Jest wypłacany przez gminę osobom, które względu na niskie dochody i stan majątkowy nie są w stanie ponosić bieżących wydatków za lokal, w którym prowadzą gospodarstwo domowe.
Co to jest dodatek mieszkaniowy?
Dodatek mieszkaniowy to forma wsparcia finansowego dla osób w trudnej sytuacji finansowej, obejmująca dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkania. Przyznawany przez gminę pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym dochodowych. |
Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na podstawie wniosku składanego w ośrodku pomocy społecznej lub w urzędzie gminy. Jest przyznawany na okres 6 miesięcy, ale w przypadku trudnej sytuacji materialne, można wielokrotnie składać wniosek o dodatek i korzystać z niego przez dłuższy czas.
Warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy:
- należy mieć tytuł prawny do zajmowanego lokalu, może to być akt własności, ale również umowa najmu;
- trzeba spełniać warunki dochodowe, które mówią, że średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku o dodatek nie może przekraczać 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) i 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na członka rodziny (w przypadku gospodarstwa wieloosobowego);
- powierzchnia zajmowanego lokalu musi się mieścić w określonych progach w zależności od wielkości gospodarstwa domowego: dla jednej osoby nie może przekraczać 45,50 metrów kwadratowych, dla dwóch osób nie może być większa niż 52 metry kwadratowe, dla trzech osób mieszkanie musi mieć do 58,50 metrów kwadratowych, a dla czterech osób do 71,50 metrów kwadratowych. Osobne progi są wyznaczone dla gospodarstw składających się od jednej do dziesięciu osób.
Dodatek w średniej wysokości od 250 do 380 zł miesięcznie jest zazwyczaj wypłacany bezpośrednio zarządcy budynku lub osobie uprawnionej do pobierania należności czynszowych za zajmowany lokal. W niektórych przypadkach dodatek trafia do rąk wnioskodawcy. Dzieje się tak w przypadku dodatku mającego charakter ryczałtu za brak instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody lub gazu przewodowego.
Dowiedz się więcej:
-
Jak dostać mieszkanie TBS?
-
Jak działa program "Mieszkanie za remont"?
-
Co to jest mieszkanie socjalne?
-
Co to jest bonifikata na mieszkanie?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy