Dokumentacja powykonawcza wraz z innymi dokumentami musi zostać przekazana przez inwestora właścicielowi bądź zarządcy nieruchomości po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania. Wszystkie dokumenty muszą być przechowywane przez cały okres istnienia budynku.
Co to jest dokumentacja powykonawcza?
Prawo budowlane (art. 3 pkt 17 PB) jasno definiuje dokumentację powykonawczą. Jest to dokumentacja budowy uzupełniona o wszelkie zmiany dokonywane w toku wykonywania robót oraz geodezyjne pomiary powykonawcze. Dokumentację musi przygotować i skompletować kierownik budowy.
Dokumentacja powykonawcza składa się z pozwolenia na budowę wraz z projektem budowlanym, dokumentacją budowy z naniesionymi zmianami w trakcie wykonywania robót budowlanych, rysunków i opisów służących realizacji obiektu, dziennika budowy, protokołów odbiorów częściowych i końcowych, pomiarów i operatów geodezyjnych, książki obmiaru.
Prawo budowlane mówi, że w przypadku niedopełnienia lub niedbałego wypełniania obowiązków przez kierownika budowy może zostać wszczęte postępowanie w związku z odpowiedzialnością zawodową w budownictwie.