Gdy rozważamy decyzję o budowie lub zakupie domu, w którymś momencie pojawia się dylemat: parterowy czy z poddaszem użytkowym? Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się te drugie. Warto jednak podejmować decyzję nie tyle zgodnie z modą, ile z naszymi potrzebami, a argumentów za jedną i drugą wersją domu jest całkiem sporo.
Dla kogo parterowy?
Domy parterowe wymagają zazwyczaj większej powierzchni. To logiczne, bo całość tego, co zazwyczaj planowane jest na dwóch, a nawet trzech poziomach, musi zmieścić się na jednym. Jeśli wybierzemy dom parterowy, z pewnością przyjdzie nam zmierzyć się z pokusą: a co by było, gdyby tak jednak dorobić pięterko?. Myślenie, że od przybytku (tym razem metrów) głowa nie boli, z pewnością da o sobie znać. Domy parterowe to jednak idealne rozwiązanie dla osób z małymi dziećmi (lub planującymi takowe posiadać), a także osób starszych. Przyczyna jest prosta: schody. W przypadku małych dzieci w mieszkaniach lub domach dwupoziomowych zawsze jest ryzyko, że nasze pociechy wykorzystają schody do zabawy, która może skończyć się niekoniecznie tak, jakbyśmy tego chcieli. W przypadku osób starszych schody to wysiłek, a z wiekiem sił nie przybywa. Poza tym schody zajmują miejsce i mają to do siebie, że ich sprzątanie do przyjemnych nie należy.
Dom parterowy to także lepsza architektura do komunikacji i bycia razem. Nie ma sytuacji, że każdy siedzi w innym pokoju, na innym piętrze, a my komunikujemy się SMS-ami: „zejdź na kolację”. Jednopoziomowy rozkład pomieszczeń to także łatwiejsza komunikacja, np. unikamy biegania po schodach, gdy dzwoni komórka, którą zostawiliśmy na górze. Zazwyczaj domy parterowe gwarantują większą przestrzeń, co w połączeniu z bliskością ogrodu daje harmonię. Oczywiście nie ma problemu, by taką harmonię uzyskać w domu z poddaszem, ale wymaga to proporcjonalnie większych nakładów finansowych.
Obecnie około 30% klientów wybiera domy parterowe.
Klasyka trzyma się mocno
Nie brak oczywiście osób wychodzących z założenia, że dom bez poddasza, to nie dom. Osób, dla których jednym z głównych zalet mieszkania we własnym domu jest możliwość oddzielenia „sfery publicznej, dziennej” (czyli zazwyczaj salonu lub jeszcze ewentualnie gabinetu) od „sfery prywatnej, nocnej” (czyli najprościej wszystkiego, co znajduje się na poddaszu). Można oczywiście żartować, że największą zaletą domów dwupoziomowych jest to, że na przyjście gości wystarczy wysprzątać tylko jeden poziom, bo na górę i tak nikt nie zagląda. Pewnie osoby mieszkające w domach wielopoziomowych, czytając ten tekst, uśmiechają się. Coś w tym jest. Wyraźny podział na strefę dzienną i nocną to w wielu przypadkach główny powód decyzji o wyborze właśnie tej wersji domu. To dość istotne, gdy mówimy o rodzinach posiadających dzieci w starszym wieku. Dla nich kwestia prywatności ma znaczenie. Nie jest to jednak jedyny argument. Korzyści takiego wyboru zaczynają się już od zakupu działki. Do zbudowania domu z poddaszem potrzebujemy mniej powierzchni. Ważna jest też kwestia dachu, który należy do najdroższych elementów budowy. W domach z poddaszem powierzchnia ta jest po prostu mniejsza, co obniża koszty budowy. Kolejna kwestia, również związana z finansami, to fakt, że w większości przypadków sama eksploatacja domów z poddaszem jest po prostu tańsza.
Obecnie około 70% klientów wybiera właśnie taką formę inwestycji w dom.
Nie kieruj się modą. Wybierz świadomie
Przedstawione powyżej argumenty przemawiające za każdym z modeli domów to tylko te niebudzące większych kontrowersji. Oprócz tego jest cała masa innych kwestii związanych z gustem i planami zagospodarowania przestrzeni danego domu. Podejmując więc decyzję o budowie lub kupnie domu, warto poświęcić chwilę, by zastanowić się nad jego modelem. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy ograniczeni aż tak bardzo przez finanse. Czasem dom parterowy może okazać się rozwiązaniem, które będzie dla nas bardziej funkcjonalne.
Na podstawie materiałów Tomasza Flaka (Dobre Domy Flak & Abramowicz sp. z o.o. sp. k.)