„Mieszkanie na Start” to rządowy program, którego nazwa przypomina szeroko omawiany program kredytów #naStart, ale są to zupełnie inne rozwiązania. „Mieszkanie na start” gwarantuje dopłaty do czynszów przy wynajmie mieszkania i w przeciwieństwie do programu kredytowego od kilku lat można już z niego skorzystać. Podpowiadamy, ile można zyskać, kto jest objęty dopłatami i jak złożyć wniosek.
Program "Mieszkanie na start" oferuje dopłaty do czynszu przez maksymalnie 15 lat dla wynajmujących mieszkania spełniających określone warunki, takie jak lokalizacja w objętych umową inwestycjach i odpowiednie kryteria dochodowe. Wniosku o dofinansowanie składa się w odpowiedniej gminie. |
Dopłaty do najmu w 2024 roku są możliwe w ramach programu „Mieszkanie na start”. Jeżeli więc wynajmujemy lokal i spełnimy warunki zapisane w ustawie, to możemy otrzymać dofinansowanie do czynszu przez nawet 15 lat.
„Mieszkanie na start” nie jest nowym rozwiązaniem, bo jego zasady weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Mało się jednak o nim mówi ze względu na inne programy wsparcia mieszkalnictwa, z których może skorzystać o wiele więcej osób.
Dopłaty do najmu – kto może skorzystać?
Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić, jest wynajem odpowiedniego lokalu. Musi on znajdować się w inwestycji objętej umową o dopłaty pomiędzy gminą a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
W praktyce więc najczęściej prawo do dopłat mają najemcy mieszkań czynszowych, zlokalizowanych w niektórych społecznych inicjatywach mieszkaniowych (SIM), wynajmowanych przez społeczne agencje najmu (SAN) czy budowanych w ramach modelu „lokal za grunt”. W większości przypadków mieszkania, do najmu których można otrzymać dopłatę, zostały wybudowane przez spółkę PFR Nieruchomości.
Drugim warunkiem jest kryterium dochodowe. Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba być w takiej sytuacji finansowej, która nie pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.
Limity dochodowe w programie "Mieszkanie na start" wynoszą:
- dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (aktualnie wynosi ono 8 147,38 zł brutto – w I kwartale 2024 r.),
- dla większych gospodarstw domowych – limit jest większy o 40 proc. na każdego członka rodziny (przykładowo dla trzech osób wynosi 180 proc., a dla pięciu 260 proc.).
Jaką kwotę dopłat można otrzymać miesięcznie?
Na dopłaty jest przeznaczona określona pula środków, inna dla każdej gminy. Dlatego są ustalone również kryteria pierwszeństwa wypłat i to preferowani beneficjenci otrzymają najwięcej, a pozostali proporcjonalnie mniej. Szansę na najwyższą dopłatę mają wieloosobowe gospodarstwa domowe. Przykładowo - przy trójce dzieci we Wrocławiu można otrzymać nawet 1 090 zł miesięcznie, natomiast gdy dzieci nie mamy, to o połowę mniej (477 zł).
Okres dopłat do najmu wynosi maksymalnie 15 lat.
Jak złożyć wniosek o dopłatę do najmu mieszkania?
Jeżeli mamy pewność, że inwestycja w której mieszkamy, jest objęta programem dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego i spełniamy kryterium dochodowe, to możemy złożyć wniosek o dofinansowanie.
Zasady naboru wniosków mogą różnić się w zależności od gminy i są opisane w uchwale, która reguluje tę kwestię. Dlatego najlepiej wybrać się do urzędu gminy, na terenie której mieszkamy i zapytać o to, kto ma pierwszeństwo w przyznawaniu dofinansowania, na jaką kwotę można liczyć i jaki wniosek konkretnie złożyć.
Źródło danych: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-na-start
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html