Jeśli między działką a drogą publiczną znajduje się inna nieruchomość gruntowa, która odgradza bezpośredni dostęp do drogi, to właściciel odseparowanego gruntu ma możliwość domagania się wytyczenia drogi koniecznej. Jest nią szczególny rodzaj służebności gruntowej, który polega na zapewnieniu możliwości przejazdu przez grunt, będący własnością innej osoby. Sytuacja taka często ma miejsce w przypadku sprzedaży działek, które zostały wyodrębnione z większej parceli, bez wytyczenia odpowiednich dróg dojazdowych.
Co to jest droga konieczna?
Droga konieczna umożliwia właścicielowi działki bez dostępu do drogi publicznej uzyskanie prawa przejazdu przez inną nieruchomość, często z rekompensatą dla właściciela tej drugiej nieruchomości. W przypadku braku porozumienia między stronami może być ustanowiona decyzją sądu. |
Służebność drogi koniecznej ustanawia się za wynagrodzeniem. Oznacza to, że właściciel nieruchomości, na której zostanie wytyczona droga, może oczekiwać rekompensaty niedogodności związanych z koniecznością użyczania swojego gruntu. Wynagrodzenie nie może jednak służyć bezpodstawnemu wzbogaceniu się właściciela gruntu i powinno być proporcjonalne do stopnia ingerencji w prawa własności obciążanej nieruchomości.
Wytyczenie drogi koniecznej odbywa się z uwzględnieniem potrzeb właścicieli nieruchomości niemającej dostępu do drogi, ale również przy zapewnieniu jak najmniejszego obciążenia gruntów, przez które droga ma przechodzić.
Jeśli właściciele gruntów sami nie są w stanie dojść do porozumienia, wytyczenie drogi koniecznej odbywa się poprzez decyzję sądu, na wniosek właściciela, współwłaściciela lub użytkownika wieczystego gruntu pozbawionego dostępu do drogi publicznej.
Uwzględniając potrzeby mieszkańców, konieczność zapewnienia dostępu do mediów oraz obowiązujące przepisy techniczne i sanitarne, zasady dotyczące drogi koniecznej stosuje się obecnie również w celu zapewnienia odizolowanym nieruchomościom dostępu do linii energetycznych i telekomunikacyjnych, wodociągów, kanalizacji oraz gazociągu.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest służebność drogowa?
-
Czy warto kupić działkę ze służebnością?
-
Na co zwrócić uwagę, kupując działkę?