Działka leśna jest definiowana jako zwarty grunt pokryty roślinnością leśną (drzewami, krzewami oraz runem leśnym) lub przejściowo jej pozbawiony, przeznaczony pod produkcję leśną, wchodzący w skład parku narodowego, stanowiący rezerwat przyrody lub wpisany do rejestru zabytków. Do lasów zalicza się także grunty związane z gospodarką leśną, zajęte przez budynki i budowle wykorzystywane dla jej potrzeb, a także linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, miejsca składowania drewna, parkingi leśne. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki leśnej to 0,1 ha.
Co to jest działka leśna?
Działka leśna to grunt przeznaczony do produkcji leśnej lub objęty ochroną przyrody, z ograniczeniami dotyczącymi budowy i sprzedaży, w tym prawem pierwokupu przez Lasy Państwowe. O kwalifikacji działki jako leśnej decyduje oznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencji gruntów. |
Warto wiedzieć, że sama obecność roślinności typowo leśnej na danym terenie nie przesądza o jego kwalifikacji jako działki leśnej. Decydujące jest oznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, gdzie działki leśne mają symbol ZL (lasy), ZN (tereny zielone objęte ochroną przyrody) lub ZP (tereny zieleni urządzonej). Z kolei w ewidencji gruntów znajdziemy oznaczenia Ls (lasy) bądź Lz (grunty zadrzewione i zakrzewione).
Od MPZP zależą także możliwości zagospodarowania takiej działki – a zwłaszcza możliwość postawienia na niej budynku. Jeśli dany grunt oznaczony jest jako las albo teren objęty ochroną przyrody, oznacza to, że nie można na nim nic zbudować. Może się jednak zdarzyć, że nawet jeśli działka jest położona w zalesionej okolicy i otoczona drzewami, została oznaczona jako działka budowlana – a więc nie ma przeszkód, by postawić na niej dom.
Jeśli MPZP nie pozwala na budowę domu, można spróbować przeprowadzić tzw. odlesienie. Wymaga ono zgody na zmianę przeznaczenia gruntu, którą musi wyrazić minister do spraw środowiska lub marszałek województwa, a także wyłączenia gruntu z produkcji leśnej, którą wydaje Dyrekcja Regionalnej Lasów Państwowych. Procedura związana z odlesieniem jest zwykle długotrwała i trzeba się liczyć z możliwością odmowy.
Działki leśne podlegają pewnym ograniczeniom, jeśli chodzi o możliwość zakupu. Warto pamiętać, że prawo pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym – poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak nabycie gruntu przez krewnego, powinowatego bądź spadkobiercę. W innych przypadkach transakcja może dojść do skutku jedynie w sytuacji, gdy Lasy Państwowe nie wyrażą zainteresowania zakupem.