Wyróżnia się kilka typów elewacji, które ułatwiają komunikację podczas prac budowlanych. Najczęściej stosuje się podział elewacji ze względu na położenie: frontowa, tylna, boczna, a nawet ogrodowa, gdy budynek przylega do ogrodu. Często elewację opisuje się biorąc pod uwagę strony świata, czyli np. elewacja zachodnia lub południowa.
Co to jest elewacja?
Jest to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku wraz z każdym elementem, który znajduje się na tych ścianach. Pierwsze wrażenie często bezpośrednio związane jest z wyglądem elewacji. Dlatego przednia elewacja przy wejściu głównym określana jest mianem reprezentacyjnej i jest to tzw. fasada. Termin ten stosowany jest przede wszystkim do budynków miejskich, gdy reszta ścian zewnętrznych styka się z położonymi w bezpośrednim sąsiedztwie budynkami. Pojęcie elewacji ma jeszcze jedno znacznie – jest to rysunek architektoniczno-budowlany, który w odpowiedniej skali przedstawia widok budynku prostopadłego do jednej ściany. Za pomocą rysunku elewacji, który stanowi nieodzowny element całego projektu architektonicznego, wyszczególnia się wielkość oraz umiejscowienie wszystkich otworów na drzwi praz okna. Na takim rysunku zaznaczyć można też szereg innych detali elewacji, np. poziomy budowli oraz rodzaje materiałów, jakie zostaną użyte do wykończenia budynku.
Klasyfikacja elewacji dotyczy rodzaju wykończenia. Największą popularnością w ostatnich latach cieszą się elewacje z kamienia naturalnego, cegły, drewna oraz nietypowego tynku. Zdarza się również, że elewacja przeistacza się w miejsce tworzenia sztuki. Ściana budynku może być miejscem namalowania obrazu przez wybitnego artystę lub miejscem na rozwijanie współczesnych form street artu, np. w postaci graffiti. Jednak takie zabieg stosowane są głównie w większych miastach. Ponadto kolor elewacji często jest sygnałem powiązania z narodowością. Skandynawowie chętnie wybierają ciemną czerwień, a w Grecji domy maluje się na niebiesko lub biało. W Polsce bloki mieszkalne często są zdobione różnokolorową elewacją.