Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Energooszczędny dom – już obowiązek a nie kaprys

Marek Dornowski
Komentarze

Planujesz budowę domu? Upewnij się, że znasz wytyczne dotyczące wymogów ich energooszczędności. Zgodnie z obowiązującym prawem energooszczędne budownictwo nie jest już ciekawą alternatywną czy ekologiczną opcją, ale obowiązkiem.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, państwa członkowskie zobligowane są, aby do 31.12.2020r. wszystkie nowe budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Szczegółową definicję tych budynków każde państwo członkowskie może określić samodzielnie , biorąc pod uwagę lokalne warunki. Konsekwencją tego zapisu jest rozporządzenie zmieniające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Weszło ono w życie w styczniu 2014 roku. Przewidziano 3 etapy zaostrzania wymogów dotyczących energooszczędności budynków. Pierwszy właśnie w styczniu 2014r., kolejny w 2017r., a trzeci w 2021r. Zaostrzone zostaną wymogi dotyczące termoizolacyjności ścian, dachów, podłóg, okien i drzwi, a także wskaźnika EP, określającego roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.

Od 2014 roku maksymalna wartość wskaźnika EP dla domów jednorodzinnych nie może być większa niż 120 [kWh/(m2rok)]. W kolejnych etapach wchodzenia w życie nowelizacji przepisów wartość wskaźnika Ep będzie zaostrzana – 95[kWh/(m2rok)] od 2017 roku oraz 70[kWh/(m2rok)] od roku 2021.

Planując budowę domu już dziś warto w projekcie sprawdzić szacowany dla danego projektu wskaźnik EP. Pozwoli nam to nie tylko budować według określonych prawem standardów, ale w dłuższej perspektywie po prostu zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Niższy wskaźnik EP to również wyższa rynkowa wartość, w przypadku gdybyśmy zdecydowali się daną nieruchomość sprzedać.

Marek Dornowski

Marek Dornowski - Redaktor naczelny magazynu "ESTATE" w latach 2013–2015.

Zobacz także