Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Flipping na rynku nieruchomości – okazja na zdobycie fortuny czy ryzykowny biznes?

Flipping na rynku nieruchomości – okazja na zdobycie fortuny czy ryzykowny biznes?

Anna Serafin
Komentarze

Osoby zajmujące się flippingiem nieruchomości przekonują, że jest to bezpieczny sposób na szybkie pomnożenie kapitału, nawet dla laików. W Polsce taka strategia inwestycyjna stała się naprawdę popularna. Co sprzyja rozwojowi rynku flippingu, jak zacząć w ten sposób inwestować i na co uważać? Te informacje znajdujemy w publikacji AMRON "Flipping na rynku nieruchomości".

Flipping nieruchomości, czyli zakup i szybka odsprzedaż nieruchomości dla zysku, zyskuje w Polsce na popularności. Wymaga początkowego kapitału lub zdolności kredytowej oraz specjalistycznej wiedzy. Kluczowe dla sukcesu są lokalizacja, cena zakupu i stan techniczny nieruchomości. Inwestycja niesie ze sobą ryzyko wyższych niż planowane kosztów oraz problemów ze sprzedażą.

Jeszcze kilkanaście lat temu o flippingu nieruchomości nikt w Polsce nie słyszał. Jednak ten sposób pomnażania oszczędności, który powstał w Stanach Zjednoczonych, szybko zyskał popularność również w naszym kraju. Jak „grzyby po deszczu” zaczęli pojawiać się inwestorzy, którzy tanio kupują nieruchomości i remontują po to, aby szybko sprzedać z zyskiem.

Czym jest flipping nieruchomości?

Flipping nieruchomości to strategia pomnażania kapitału, która polega na zakupie nieruchomości w okazyjnej cenie (często znajdującej się w złym stanie technicznym) w celu jej późniejszej odsprzedaży.

Po zakupie flipper dokonuje renowacji lub modernizacji nieruchomości, aby zyskała na wartości i łatwiej było ją sprzedać i na tym zarobić.
Istotą skutecznego flippingu jest to, żeby na remont wydać jak najmniej i jak najszybciej sfinalizować transakcję sprzedaży, aby nie blokować kapitału i móc zainwestować go w kolejną nieruchomość.

Dlaczego flipping zaczął być w Polsce popularny?

Flipping to relatywnie nowa strategia inwestycyjna, która dopiero kilka lat temu stała się popularna w Polsce. Wynika to ze zmian ekonomicznych, które umożliwiły rozwój tego rynku.

Po pierwsze, jest to niski poziom stóp procentowych, które obowiązywały jeszcze przed pandemią. Wynika to z tego, że najczęstszym źródłem finansowania dla flippingu jest kredyt hipoteczny i aby cała transakcja była opłacalna, to raty muszą być relatywnie niskie, na co wpływają właśnie stopy procentowe.

Po drugie, do rozwoju rynku przyczynił się wysoki popyt na mieszkania, który w ostatnich latach jest na stabilnym poziomie, a momentami skokowo rośnie (np. po wejściu w życie Bezpiecznego kredytu 2 proc.). Im więcej jest chętnych na kupno lokum, tym inwestorom łatwiej je sprzedać.

Po trzecie, flippingowi sprzyja wzrost cen nieruchomości. Im droższe są mieszkania w poszczególnych regionach, tym inwestor więcej może zarobić.

Jak zostać flipperem?

Osoby zajmujące się flippingiem przekonują, że aby zacząć w ten sposób inwestować, nie trzeba mieć ani dużego kapitału ani specjalistycznej wiedzy. Nie do końca to jednak prawda, bo kapitał trzeba na początek posiadać, aby kupić pierwsze mieszkanie, a potem sfinansować jego remont. Można się posiłkować kredytem hipotecznym, ale trzeba mieć zdolność kredytową, aby w ogóle go otrzymać.

Specjalistyczna wiedza zaś przyda się podczas wyboru odpowiedniej nieruchomości, a później podczas remontu. Zanim więc zaczniemy inwestować w flipping, warto odbyć specjalistyczne kursy albo posiłkować się pomocą bardziej doświadczonych osób.

O innych sposobach inwestowania w nieruchomości przeczytasz tutaj: "Nie tylko wynajem, czyli jak inwestować w mieszkania".

Jak osiągnąć sukces w flippingu?

Karol Kacprzak z AMRON wyróżnia trzy aspekty, które są kluczowe podczas wyboru nieruchomości i dają szansę na sukces we flippingu, rozumiany jako szybką sprzedaż mieszkania z odpowiednio wysokim zyskiem.

Warto więc zwrócić uwagę na:

  • lokalizację nieruchomości – ważne jest, aby mieszkanie miało dostęp do infrastruktury, przystanków komunikacji publicznej, sklepów, szkół, przedszkoli czy punktów usługowych, a jednocześnie nie znajdowało się daleko od terenów rekreacyjnych (np. parków),
  • cenę – aby zarobić na flippingu, trzeba szukać lokalu, sporo tańszego od wartości rynkowej, flipperzy często szukają okazji na licytacjach komorniczych albo takich ze skomplikowaną sytuacją prawną,
  • stan techniczny – znalezienie mieszkania w dobrym stanie technicznym za okazyjną cenę jest właściwie niemożliwe, więc w przypadku flippingu należy skupić się na lokum, które można stosunkowo niedrogo odnowić.

Zaczynając swoją przygodę z flippingiem, trzeba mieć na uwadze również ryzyko, które niesie za sobą taka strategia inwestycyjna. Założone koszty inwestycji mogą okazać się znacznie wyższe od tych, które pierwotnie zakładaliśmy, bo np. remont będzie musiał objąć więcej prac.

Nie możemy również zapomnieć o tym, że mieszkanie może tak szybko się nie sprzedać, szczególnie w przypadku ogólnej braku aktywności kupujących albo dużej konkurencji wśród sprzedających. Wtedy nasz kapitał jest zamrożony, a jeśli posiłkowaliśmy się kredytem hipotecznym, to ratę cały czas trzeba będzie spłacać z własnych środków.

Źródło danych: AMRON "Flipping na rynku nieruchomości"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także