Dynamiczny wzrost cen gruntów sprawia, że coraz mniej osób stać na taki zakup. Pamiętajmy jednak, że działki są wciąż nie tylko atrakcyjne pod względem możliwości wybudowania na nich własnego domu, ale także pod kątem inwestycyjnym. Warto więc dowiedzieć się, gdzie są tanie działki budowlane po to, aby spełnić swoje marzenie o własnym domu, ale również, aby zyskać możliwość sprzedania ich drożej w przyszłości, jeśli nie chcemy się budować.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
W jakich lokalizacjach znajdują się tanie działki budowlane?
-
Gdzie szukać ogłoszeń tanich działek budowlanych?
Doświadczenia z okresu kryzysów finansowych sprzed kilkunastu lat (ale też te dużo świeższe z czasu pandemii) pokazują, że rynek nieruchomości stwarza możliwość zrobienia naprawdę opłacalnej inwestycji, także w trudnych czasach.
Jeśli mamy więc wolny kapitał i szukamy miejsca do zainwestowania go maksymalnie bezpiecznie, ale i ze sporą stopą zwrotu, to opłaca się wybrać nieruchomości. Szczególnie warto zwrócić uwagę na działki budowlane, które nie generują właściwie żadnych kosztów utrzymania, nie trzeba poświęcać czasu na doglądanie inwestycji i gdy są w dobrej lokalizacji, to naprawdę łatwo je później sprzedać.
Gdzie są tanie działki budowlane?
Najdroższe działki budowlane znajdują się w dużych miastach i popularnych turystycznie miejscach, natomiast tańsze parcele często położone są w mniej znanych lokalizacjach, jak kujawsko-pomorskie czy podkarpackie. Należy uważać na potencjalne wady takich działek, takie jak hałas, zanieczyszczenia, nieuregulowany status prawny, czy trudności z zagospodarowaniem terenu. |
Od lat na rynku nieruchomości gruntowych notujemy podobne tendencje. Najdroższe są działki na terenie albo w niewielkiej odległości od dużych ośrodków miejskich (np. Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia), ale również na terenach atrakcyjnych turystycznie (np. górach, przy jeziorach, blisko morza - "Działki budowlane w górach - inwestycja z perspektywami").
Z kolei okazji na tanią działkę warto szukać w mniej oczywistych lokalizacjach. Według naszych danych (raport), najtańsze parcele można znaleźć w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim i podkarpackim. Jest to uzasadnione tym, że nie znajdują się w nich znaczące, duże miasta.
Jeżeli natomiast szukamy pięknie położonego miejsca to, zamiast płacić fortunę za metr kwadratowy w Gdyni, Mikołajkach czy Zakopanem, warto postawić na dużo tańsze Podlasie, mazurskie Szczytno czy gminę Niedzica, którą dzieli niewielka odległość od urokliwych szlaków Pienin.
Oczywiście w regionach, gdzie średnie ceny działek budowlanych są wyższe niż przeciętne w Polsce, również można znaleźć dobrą okazję. Trzeba jednak liczyć się z tym, że upatrzony grunt może mieć wadę.
Tym, czego czasami na pierwszy rzut oka nie widać, jest niekorzystna lokalizacja, np. przy hałaśliwej drodze lub zakładzie produkcyjnym. Hałas i zanieczyszczenie będą znacznie obniżać komfort mieszkania i dlatego sprzedawca narzuca niższą cenę. Trzeba również pamiętać o sprawdzeniu, czy tego typu inwestycje nie są planowane w przyszłości. Takie informacje znajdziemy w planie zagospodarowania przestrzennego.
Tańsze działki są również te z nieuregulowanym statusem prawnym. Najczęściej problemy wynikają z konieczności ustanowienia służebności przejazdu na naszej działce. Często tego typu sprawy nie są uregulowane prawnie, tylko opierają się na słownych ustaleniach. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy okoliczne działki mają dostęp do drogi publicznej i nie będziemy musieli udostępniać przejazdu sąsiadom.
Niższej wyceniane są także wadliwe grunty, których cechy fizyczne nie pozwalają na łatwe zagospodarowanie. Może to być na przykład: położenie na terenie zalewowym, brak możliwości podłączenia mediów, duży spadek terenu albo niestandardowy kształt.
Gdzie szukać ogłoszeń tanich działek budowlanych?
Aby znaleźć tanie działki budowlane, korzystaj z Nieruchomosci-online.pl, operując filtrami cenowymi i zapisując się na powiadomienia o nowych ogłoszeniach – co umożliwi Ci reagowanie na korzystne oferty. Warto też bezpośrednio kontaktować się z właścicielami lub śledzić licytacje komornicze. |
Najlepszym sposobem na to, aby upolować tanią działkę, jest znalezienie kontaktu bezpośrednio do właściciela. Można odwiedzić interesujące nas miasto czy wieś i przy lokalnym sklepie albo na słupie ogłoszeniowym poszukać ofert. Czasami także właściciele wywieszają banery lub tabliczki z kontaktem do siebie.
Można także śledzić licytacje komornicze, które są ogłaszane w kancelariach komorniczych czy urzędach gminy. Dzięki uczestnictwu w nich można nabyć nieruchomość dużo taniej niż wynosi jej cena rynkowa.
Warto także zaglądać na lokalne portale internetowe, bo za ich pośrednictwem gmina ogłasza, że sprzedaje grunty na drodze przetargów publicznych. W takim przypadku również można liczyć na niższą cenę.
Jeśli korzystamy z tradycyjnych portali ogłoszeniowych, to pamiętajmy, że są tam obecne filtry oraz możliwość sortowania ofert po cenie. Możemy zacząć przeglądanie od najtańszych albo ustawić sobie cenę maksymalną. Warto regularnie odwiedzać takie strony, bo również na nich możemy trafić na prawdziwą okazję. Trzeba jednak decydować się szybko, bo korzystne oferty znikają błyskawicznie. Zachęcamy do śledzenia ofert na naszym portalu - dla każdego wyszukiwania możesz włączyć Powiadomienia, dzięki czemu na mail otrzymasz informację, gdy pojawi się nowe ogłoszenie spełniające Twoje kryteria.
Dowiedz się więcej:
- Jak sprawdzić działkę pod kątem wad?
- Jak szukać okazyjnej oferty działki?
- Co wpływa na cenę gruntu?
- Jak tanio kupić działkę budowlaną?
- Co to jest egzekucja komornicza z nieruchomości?
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html