Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Grill na balkonie - czy to legalne?

Grill na balkonie - czy to legalne?

Michalina Janyszek
Komentarze

Właściciele domów z dużym tarasem czy ogrodem mogą cieszyć się urokami grillowania przez cały sezon. Jednak rozpalanie go na balkonie w bloku może okazać się już bardziej ryzykownym pomysłem. Otwarty ogień i dym mogą nie tylko przeszkadzać sąsiadom, ale i stanowić dla nich realne zagrożenie. Jak wygląda to od strony prawnej? W artykule odpowiem na najważniejsze pytania dotyczące grillowania na balkonie lub tarasie w zabudowie wielorodzinnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Grill na balkonie - czy to legalne?

Balkon lub taras to często jedyna przestrzeń rekreacyjna w obrębie mieszkania w zabudowie wielorodzinnej. Jeśli nie posiadamy działki, perspektywa grillowania właśnie tam może być kusząca. Prócz tego większe tarasy w nowym budownictwie często mają zaaranżowane kąciki wypoczynkowe. Niewielki grill ogrodowy zdaje się pasować tam idealnie. Co o takich pomysłach mówią przepisy? Ogólne prawo jednoznacznie nie zabrania tej aktywności w obrębie własnego balkonu. Jednak na przeszkodzie amatorom spotkań przy ruszcie mogą stanąć przepisy przeciwpożarowe i wewnętrzny regulamin wspólnoty lub spółdzielni. Te pierwsze zabraniają rozpalania i utrzymywania otwartego ognia na tarasach i balkonach. Klasyczny grill węglowy może spowodować pożar. Właśnie dlatego większość zarządców w swoich regulaminach również zabrania takich aktywności.

Aby mieć pewność, jak jest w przypadku naszego bloku, należy skontaktować się ze spółdzielnią lub wspólnotą. Bywa że zasady zabraniają używania grilla węglowego czy gazowego, ale pozwalają na elektryczny. W innych przypadkach grillowanie na balkonach może być zupełnie zakazane. Jednak nawet, gdy nasz zarządca pozwala na taką aktywność, warto pamiętać o sąsiadach. Pomysł spotkania przy ruszcie warto z nimi omówić wcześniej i upewnić się, że nie będzie to stanowiło dla nikogo problemu. To ważna kwestia, ponieważ dym może trafiać wprost do cudzego mieszkania, brudzić pranie rozwieszone na wyższych kondygnacjach czy niszczyć kwiaty. Podobne zasady obowiązują również mieszkańców najwyższych pięter. Mimo że w tym przypadku dym nie stanowi sąsiedzkiego problemu, zasady przeciwpożarowe i regulamin wspólnoty nadal trzeba brać pod uwagę.

Na drodze do spokojnego grillowania na balkonie mogą też stanąć zasady kodeksu cywilnego. Według art. 144 kodeksu mandatem w wysokości 500 zł. będą karane wszystkie zachowania uciążliwe dla sąsiadów. Zapach i dym mogą być dla mieszkańców naszego bloku trudne do zniesienia. Trzeba to uszanować, nawet jeśli zarządca otwarcie nie zabrania grillowania na własnym tarasie czy balkonie. Wszystkie te ograniczenia dość skutecznie zniechęcają większość amatorów grilla do rozpalania ich w takich przestrzeniach. Osoby, które mimo wszystko mają taką możliwość i chcą z niej skorzystać, muszą przestrzegać ściśle określonych zasad bezpieczeństwa.

Grill na balkonie - jak to robić bezpiecznie?

Gdy już upewnimy się, że na grillowanie pozwala regulamin, a sąsiedzi nie mają nic przeciwko, nie wolno nam zapomnieć o bezpieczeństwie. W świetle rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709), grill, szczególnie tradycyjny, węglowy, może być wspomnianym już zagrożeniem pożarowym. Za materiał łatwopalny może zostać też uznana konstrukcja modelu gazowego, która dodatkowo nie sprawdza się na rozgrzanych i mocno nasłonecznionych balkonach. Do grillowania w takiej przestrzeni nadaje się sprawdzony i bezpieczny grill elektryczny. Będzie on stanowił niewielkie ryzyko pożaru, choć oczywiście nawet tego typu urządzeń nie można zostawiać bez nadzoru.

Nim rozpalimy ogień pod rusztem, należy też usunąć z balkonu i tarasu wszystkie materiały łatwopalne i zabezpieczyć go zgodnie z instrukcją od producenta. Pamiętajmy, że grill na balkonie, szczególnie na wyższych piętrach narażony jest na silne podmuchy wiatru. Właśnie dlatego modele węglowe czy jednorazowe najczęściej są zupełnie zakazane.

Warto pamiętać, że normy prawne, o których mówiliśmy, dotyczą też właścicieli tarasów czy balkonów na najniższym piętrze, które zupełnie przylegają do gruntu. Jeśli zasady wspólnoty na to pozwalają, mogą oni postawić u siebie grill murowany. Jednak po rozpaleniu nie może on naruszać zasad przeciwpożarowych. Jeśli sercem grilla jest węgiel, to nawet świetnie zabezpieczony może narażać nas na ryzyko mandatu.

Dowiedz się więcej:


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także