Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Grudniowe posiedzenie RPP - stopy w górę i zapowiedź dalszych podwyżek

Grudniowe posiedzenie RPP - stopy w górę i zapowiedź dalszych podwyżek

Maciej Jurgielewicz
Komentarze

Tym razem decyzja Rady nie była zaskoczeniem - podczas posiedzenia, które odbyło się 8 grudnia, RPP podniosła stopy procentowe. Było to zgodne z przewidywaniami większości ekonomistów. Stopa referencyjna wzrosła o 50 punktów bazowych, osiągając poziom 1,75%.

Już trzeci miesiąc z rzędu rosną koszty obsługi kredytu. Grudniowa zmiana stóp oznacza, że rata typowego kredytu (kwota około 300 tysięcy, okres spłaty 25 lat) wzrośnie o około 100 zł. Sumując to z podwyżkami wynikającymi z wcześniejszych zmian wysokości stóp, koszt comiesięcznej obsługi takiego zadłużenia jest już wyższy o kilkaset złotych (sprawdź swoją bezpieczną zdolność kredytową w naszym kalkulatorze online). Ekonomiści zakładają jednak, iż to nie jest koniec i RPP w przyszłym roku będzie kontynuowała cykl podwyżek, być może zmierzając do osiągnięcia pułapu 3% dla stopy referencyjnej jeszcze w pierwszym kwartale. Jest to zgodne z deklaracjami zawartymi w “Informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 8 grudnia 2021 r.”:

“Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy.”

Zmiany w polityce pieniężnej wynikają głównie z wciąż rozkręcającej się inflacji. Cel inflacyjny zakładany przez NBP wynosi 2,5%, z dopuszczalnym 1% odchyłem. Według odczytów Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 7,7% w ujęciu rok do roku, tym samym osiągając historyczne maksimum nie notowane od 2020 (kiedy to w grudniu zanotowano 8,5% inflacji). Część ekspertów uważa, iż obecne reakcje Rady są i tak zbyt łagodne i w 2022 możemy się spodziewać bardziej energicznych działań. Większe korekty stóp w górę nie byłyby ewenementem, ponieważ banki centralne w naszym regionie (Węgry, Czechy) właśnie tak obecnie kształtują swoją strategię w ramach polityki pieniężnej.

RPP podtrzymuje swoją diagnozę przyczyn wysokiej inflacji, wskazując głównie przyczyny zewnętrzne, niezależne od polityki pieniężnej:

“Podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz rosnących cen towarów, których podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne. Dodatnio na dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, w tym popyt stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych.”

Jednocześnie RPP zakłada, że podwyższona inflacja utrzyma się w najbliższym czasie. Swoje decyzje argumentuje zaś chęcią utrzymania celu inflacyjnego w średnim okresie, ponieważ po zaniknięciu wpływu szoku pandemicznego spadek wartości pieniądza będzie stymulowany utrzymującym się ożywieniem polskiej gospodarki oraz korzystną sytuacją na rynku pracy.

Wysokość stóp procentowych po grudniowym posiedzeniu RPP:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85%. w skali rocznej.

Wczorajsza uchwała wchodzi w życie dzisiaj (9 grudnia 2021). Kolejne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 12 stycznia 2022. Harmonogram jednodniowych decyzyjnych posiedzeń na resztę roku 2022 wygląda obecnie następująco:

  • styczeń 12 (środa)
  • luty 8 (wtorek)
  • marzec 8 (wtorek)
  • kwiecień 6 (środa)
  • maj 5 (czwartek)
  • czerwiec 8 (środa)
  • lipiec 7 (czwartek)
  • sierpień 23 (wtorek) - posiedzenie niedecyzyjne
  • wrzesień 7 (środa)
  • październik 5 (środa)
  • listopad 9 (środa)
  • grudzień 7 (środa)

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także