Flipping to jedna z metod inwestowania w nieruchomości. Polega on na kupowaniu nieruchomości, najczęściej mieszkań, po atrakcyjnych cenach w celu ich szybkiego odsprzedania z zyskiem.
Co to jest house flipping?
Flipping nieruchomości to strategia inwestycyjna polegająca na zakupie nieruchomości, często wymagających remontu, ich szybkiej modernizacji i odsprzedaży z zyskiem. Flipping wymaga dobrej znajomości rynku oraz umiejętności negocjacyjnych. |
Flipperzy najczęściej wyszukują nieruchomości na rynku wtórnym, które ze względu na zły stan techniczny i konieczność przeprowadzenie remontu sprzedawane są taniej, niż podobne nieruchomości w dobrym stanie, w tej samej lokalizacji. Inwestorzy zajmujący się flippingiem kupują również lokale z licytacji komorniczych, skupują udziały w nieruchomościach oraz szukają osób, które z różnych powodów są zmuszone szybko sprzedać nieruchomość, schodząc jednocześnie z ceny.
Po zakupie nieruchomości flipperzy przeprowadzają remont lub modernizację lokalu. Mogą też zmienić aranżację lub wystrój mieszkania. W ten sposób przygotowując nieruchomość do sprzedaży, podnoszą jej wartość i przyciągają uwagę kupujących. Głównym założeniem jest minimalizacja kosztów potrzebnych na przygotowanie mieszkania do sprzedaży, aby zysk był możliwie jak najwyższy.
Celem flippera jest sprzedaż nieruchomości po cenie wyższej niż cena zakupu powiększona o nakłady finansowe na remont lokalu. Nadwyżka ta stanowi zysk flippera, który w niektórych przypadkach sięga nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.
Flippowanie nieruchomościami wymaga posiadania wiedzy na temat rynku nieruchomości, umiejętności wynajdowania okazji cenowych, znajomości zasad uczestnictwa w licytacjach komorniczych i przepisów prawa z zakresu własności nieruchomości oraz podatków. Niezbędna jest też podstawowa wiedza umożliwiająca szybką ocenę stanu technicznego lokalu i określenie potencjału zysku na danej nieruchomości po przeprowadzeniu koniecznego remontu. Ważne są też umiejętności negocjacyjne, aby ustalić ze sprzedającym możliwie jak najbardziej atrakcją cenę, zdolność zarządzania budżetem, zespołem i harmonogramem prowadzenie prac budowlanych.
Jak większość inwestycji flipping niesie ze sobą również ryzyko. Największym problemem może być brak możliwości sprzedaży nieruchomości po wyższej cenie, czego następstwem będzie strata finansowa.
Dowiedz się więcej:
-
Jak kształtowały się ceny mieszkań w Polsce po 1989?
-
Od czego zależą ceny mieszkań deweloperskich?
-
Czy ceny mieszkań zawsze rosną?