To już czwarta edycja Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl. Pod lupę znów wzięliśmy ponad 200 miast i gmin, w których sprawdziliśmy średnie ceny nieruchomości z rynku wtórnego. Oczywiście nie brakuje też danych z segmentu działek budowlanych, ponieważ wiosna to czas wzmożonych poszukiwań na rynku gruntów.
CZYTAJ RAPORT LOKALNY
Ile wynosi średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w gminach ościennych? Jak na tle tych wyliczeń prezentują się ceny domów wolnostojących? Jak wielka różnica widoczna jest pomiędzy głównymi miastami a ich przedmieściami? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury najnowszego Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w którym tradycyjnie skupiamy się na 18 największych ośrodkach miejskich.
Ponownie sprawdziliśmy, jak wygląda krajobraz cenowy mieszkań i domów z rynku wtórnego we wszystkich województwach. Nowy raport na pewno będzie też szczególnie cenną pozycją dla tych, którzy rozważają kupno działki budowlanej. Wiosna to bowiem czas wzmożonych poszukiwań na rynku gruntów.
Przy okazji poprzednich edycji Raportu lokalnego w Waszych komentarzach często wracał temat czasu dojazdu z gminy do miasta. Ponieważ jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na decyzję zakupową, rozbudowaliśmy naszą analizę właśnie o informacje dotyczące średniego czasu dotarcia do stolicy regionu autem, komunikacją miejską i rowerem.
Co jeszcze? Główne role w naszym raporcie zawsze odgrywają ceny, ale także i tym razem znajdziecie w nim garść porad, które pomogą Wam sprawniej poruszać się po rynku nieruchomości. Tym razem hasłem przewodnim poradnikowej części raportu jest „Kto pyta, nie błądzi”.
O co chodzi? Kupno nieruchomości to także sztuka zadawania pytań sprzedającemu. Jeśli będziesz zadawać trafne pytania, szybciej znajdziesz nieruchomość pewną i dopasowaną do potrzeb. Z kolei jeśli będziesz zadawać pytania nieprecyzyjne lub w ogóle ograniczysz je do minimum, możesz wpaść w niezłe tarapaty, bo kupisz mieszkanie z ukrytymi wadami.
– Klienci powtarzają, że „nie jest to zakup bułki w sklepie”, ale mam wrażenie, że bułkę w sklepie oglądają dokładniej niż mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych – mówi wprost Damian Sobol, autor popularnego kanału „Damian Pośrednik”.
Specjalnie na naszą prośbę lokalni agenci nieruchomości podpowiadają więc, jak dokładnie prześwietlić oglądane mieszkanie. Oprócz Damiana Sobola, swoimi checklistami dzielą się Agata Stradomska (agencja Białe Lwy – Nieruchomości, przewodnicząca komisji etyki zawodowej Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami) oraz Anna Ziółkowska (agencja Freedom Nieruchomości).
Sprawdź ceny mieszkań, domów i działek budowlanych w swojej okolicy
Informacje zbiorcze znajdziesz w pełnym raporcie — uwzględniliśmy tam dane dla ponad 200 lokalizacji. Nie wiesz, co sprawdzić przed zakupem nieruchomości i o co zapytać sprzedających? Przeczytaj porady lokalnych pośredników.