fot.: Materiały organizatora
Takiego badania na rynku jeszcze nie było. Jako portal Nieruchomosci-online.pl, wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu realizujemy projekt, którego efektem będzie Indeks Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON). Premiera odbędzie się już 26 października podczas konferencji online "Nastroje w branży nieruchomości".
Partnerem medialnym projektu jest Polska Agencja Prasowa
Analizy, raporty cenowe, podsumowania, komentarze analityków… - przedstawiciele branży i osoby poszukujące nieruchomości codziennie otrzymują z różnych źródeł ogromną porcję informacji. Jako portal Nieruchomosci-online.pl postanowiliśmy jeszcze bardziej uporządkować wiedzę o rynku, tworząc Indeks Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON). Jako pierwsi w Polsce regularnie badamy nastroje panujące wśród biur i agentów, ponieważ to pośrednicy są najlepszym barometrem atmosfery panującej na rynku.
- Przede wszystkim zaprosiliśmy do współpracy biura i agentów nieruchomości, którzy - obsługując rynek każdego dnia - są najlepszym źródłem wiedzy o zachowaniu kupujących i sprzedających. Ponadto, pytamy profesjonalistów nie tylko o ocenę aktualnej sytuacji, ale też o prognozy na najbliższy kwartał. Badanie będzie realizowane po każdym kwartale i skupi się na najważniejszych segmentach rynku. Efektem tego będzie wykres indeksu, który w obrazowy sposób pokaże nastroje panujące aktualnie w branży nieruchomości. Tak pomagamy budować siłę środowiska, które jednym głosem mówi, co się dzieje i co się może wydarzyć na rynku nieruchomości - mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.
Oddajemy głos pośrednikom
Badanie przeprowadzamy wśród pośredników będących klientami Nieruchomosci-online.pl. Co kwartał prawie 6000 biur i agentów otrzymuje od nas ankietę, w której prosimy o ocenę kluczowych obszarów rynku nieruchomości. Na zaproszenie do wrześniowego badania nastrojów odpowiedziało ponad 700 właścicieli biur i agentów, co stanowi reprezentatywną grupę do badania środowiska pośredników.
- Indeks nastrojów to miernik koniunktury na rynku. Specjalnie opracowane pytania dotyczą oceny obecnej sytuacji i prognozowanych zmian w odniesieniu do transakcji sprzedaży i najmu w segmentach mieszkań, domów, gruntów i nieruchomości komercyjnych, w tym usługowych i biurowych - wyjaśnia dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak, prof. UEW i dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Pytamy pośredników zarówno o ostatnie wydarzenia na rynku - w szczególności o ocenę popytu - jak i możliwą przyszłość z prośbą o określenie zmian w poziomie popytu, podaży i cen.
- INPON wynika z wartości 8 subindeksów liczonych dla poszczególnych segmentów rynku i bazuje na odpowiedziach na cokwartalne pytania stałe. Będzie on określony w danym kwartale jedną liczbą z przedziału 0-100, gdzie wynik powyżej 50 oznacza, że pośrednicy wskazują poprawę lub w ich opinii będzie następował rozwój rynku lub danego segmentu. Dzięki temu będziemy porównywać zmianę wartości indeksu oraz subindeksów w czasie - tłumaczy dr hab. Dorota Rynio, prof. UEW, pełniąca funkcję wicedyrektora Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego UEW.
Co wiemy po II kwartale?
W badaniu ankietowym przeprowadzonym pod koniec czerwca, nastroje pośredników były umiarkowanie pozytywne. Jak wyliczyliśmy, w II kwartale wartość ogólnego wskaźnika nastrojów wyniosła 62,75 pkt. W ocenie biur i agentów wspomniany okres został określony jako pozytywny, ponieważ - jak można podejrzewać - uczestnicy rynku w dużej mierze oswoili się z pandemią, a jej negatywne konsekwencje nieco wyhamowały.
Patrząc na subindeksy, zdecydowanie najwyższą wartość wśród ośmiu ocenianych segmentów rynku osiągnęły działki na sprzedaż - 75,2 pkt. Nieco niżej oceniono perspektywy dotyczące sprzedaży domów i mieszkań (kolejno 69,8 i 69,4 pkt.). Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast lokale biurowe i usługowe na sprzedaż oraz wynajem. W tym przypadku nastroje były raczej pesymistyczne, ponieważ wskaźnik wyniósł poniżej 50 pkt.
Szczegółowy opis raportu z badania za II kwartał można znaleźć TUTAJ.
Premierowa konferencja online z debatą ekspertów
Publikację najnowszego raportu połączyliśmy z oficjalną premierą INPON. Konferencja online "Nastroje w branży nieruchomości" odbędzie się już 26 października w godzinach 11:00-14:30 i będzie składać się z dwóch części. W pierwszej przedstawimy wyniki za III kwartał, a w drugiej przeprowadzimy debaty eksperckie, do których zaprosiliśmy pośredników, deweloperów, ekonomistów, finansistów i dziennikarzy. Spotkanie online będzie więc nie tylko okazją do omówienia indeksu, ale też do dyskusji, co wpływa na nastroje w branży. Udział w konferencji jest bezpłatny, a transmisja na żywo będzie prowadzona na naszych kanałach na Facebooku i YouTubie.
AGENDA KONFERENCJI "NASTROJE W BRANŻY NIERUCHOMOŚCI":
Panel 1 - Raport z badania nastrojów
- Jakie nastroje panują wśród pośredników w obrocie nieruchomościami?
- Jak kształtuje się obecnie poziom popytu, podaży i cen?
- Jakie są najbliższe prognozy dla rynku nieruchomości?
Paneliści:
- Alicja Palińska, dział analiz Nieruchomosci-online.pl
- dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący Rady Think Tanku UEW - Impakt Dolny Śląsk
Panel 2 - Nastroje wśród pośredników
- Jakie są oceny i prognozy dla poszczególnych segmentów rynku?
- Jaki wpływ na popyt mają rosnące ceny i spadająca podaż?
- Jakie są perspektywy i wyzwania dla zawodu pośrednika?
Paneliści:
- Alicja Palińska, dział analiz Nieruchomosci-online.pl - prowadzący
- Renata Piechutko, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
- Zbigniew Kubiński, honorowy prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości
- Piotr Turalski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
Panel 3 - Rynek finansowy
- Czy grozi nam kryzys na rynku nieruchomości?
- Jaki jest poziom zadłużenia Polaków?
- Jaki wpływ na rynek nieruchomości ma polityka kredytowa?
Paneliści:
- Piotr Rożek, zastępca redaktora naczelnego PAP Biznes - prowadzący
- Katarzyna Dmowska, wiceprezes Grupy ANG
- dr Jacek Furga, prezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji
Panel 4 - Czynniki rynkowe
- Jak na rynek najmu wpłyną rosnące ceny nieruchomości i problemy z podażą?
- Jak zmiany stylu życia, świadomości ekologicznej i preferencji poszukujących wpłyną na budownictwo mieszkaniowe?
- Czy miasta będą się wyludniały na korzyść gmin ościennych?
- Jakie są perspektywy budownictwa senioralnego?
Paneliści:
- dr Anita Makowska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich
- Bolesław Meluch, wiceprezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej
Magazyn ESTATE
Skupiamy uwagę na nieruchomościach
Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników
Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.