Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Uruchom wyobraźnię poszukującego, czyli jak powinna być opisana działka do sprzedania

Uruchom wyobraźnię poszukującego, czyli jak powinna być opisana działka do sprzedania

Tu sprzedasz

swoją nieruchomość

Dodaj ogłoszenie

Magdalena Krukowska

Zanim wystawisz działkę na sprzedaż, przygotuj ogłoszenie. Bardzo istotną jego częścią jest opis – samo wpisanie danych w polach formularza nie wystarczy. To właśnie opis pomoże ci przyciągnąć uwagę i pobudzić wyobraźnię poszukujących. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas sporządzania opisu działki na sprzedaż i jakich błędów unikać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Problemy z opisywaniem działek na sprzedaż

Gdy przystępujesz do pisania oferty sprzedaży działki (zarówno do wypełniania pól formularza ogłoszenia, jak i przygotowywania części opisowej), weź pod uwagę, że może to być proces czasochłonny. Nie wystarczy bowiem wpisanie danych z pamięci i dodanie kilku ogólnych zdań opisu. Wszystkie informacje, które podasz w ogłoszeniu, muszą być zweryfikowane. W tym celu konieczne będzie przejrzenie bądź zgromadzenie odpowiednich dokumentów, z których spiszesz potrzebne dane. Należą do nich m.in. księga wieczysta (dostęp do niej można uzyskać online, wystarczy znać jej numer), wypis z planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli istnieje dla danej okolicy), dokumenty dotyczące prawa własności działki (np. akt notarialny umowy kupna-sprzedaży działki, postanowienie sądu o nabyciu spadku), czy też dokumentacja związana z uzbrojeniem działki. Może się okazać, że dotarcie do niektórych informacji wymaga czasu i wysiłku. Warto jednak zająć się tym już teraz, gdyż wspomniane dokumenty i dane będą potrzebne na dalszych etapach sprzedaży.

Kolejna kwestia, która może sprawiać trudność sprzedającym przy opisywaniu działki, to specjalistyczne słownictwo, zwłaszcza z zakresu prawa (np. dotyczące stanu prawnego działki, własności, obciążeń, udziału w drodze dojazdowej itp.). Ważne, by wszelkie sformułowania tego typu były poprawne i precyzyjne. Także z tego względu warto wcześniej skompletować choć część dokumentów – niektóre pojęcia można po prostu z nich przepisać i ewentualnie jeszcze sprawdzić ich znaczenie, jeśli są niejasne. Warto się orientować w terminologii dotyczącej nieruchomości także dlatego, że będzie się ona potem pojawiała w pytaniach od osób zainteresowanych zakupem działki.

Następny problem, który może utrudnić ci sporządzenie opisu, to brak obiektywizmu wobec sprzedawanej nieruchomości. Jeśli sprzedajesz działkę, z którą wiążą się jakieś twoje wspomnienia (np. odziedziczoną po krewnych), możesz mieć tendencję do wyolbrzymiania jej zalet i niedostrzegania bądź bagatelizowania wad. Może to rzutować zarówno na wycenę działki (zawyżona kwota), jak i na jakość informacji podanych w opisie. Z tego względu warto dać gotowy opis do przeczytania innej osobie, która będzie umiała go ocenić bardziej obiektywnie.

Następną trudność może sprawiać forma i strona językowa opisu. Od czego zacząć? Jak wybrać, co istotne, a co mniej ważne? Jak zachęcić poszukującego i wpłynąć na jego wyobraźnię? Jak uniknąć błędów językowych i precyzyjnie ująć to, co chcesz przekazać? W sekcji „Błędy w opisywaniu działek” przedstawiam, na co powinno się uważać, a w kolejnej, zatytułowanej „Sposoby na atrakcyjny opis działki”, podaję kilka wskazówek, co warto przemyśleć przed sporządzeniem opisu i co w nim zawrzeć.

Jeśli nie masz czasu na powyższe czynności albo po prostu wolisz, by zajął się nimi ktoś, kto lepiej zna się na takich zagadnieniach, poproś o pomoc osobę, która ma już doświadczenie w sprzedaży nieruchomości. Najlepiej będzie zwrócić się do specjalisty – pośrednika. Jeśli natomiast chcesz przygotować opis samodzielnie, warto zapoznać się z poradami zawartymi w kolejnych sekcjach.

Błędy w opisywaniu działek

Z wyżej opisanych problemów nieraz wynikają błędy, na które można trafić podczas przeglądania ofert nieruchomości na sprzedaż. Poniżej przedstawiam kilka częstych błędów. Staraj się ich unikać, jeśli chcesz, by poszukujący zwrócili uwagę na twoje ogłoszenie i nie zniechęcili się już na starcie.

1. Zbyt krótkie, ogólnikowe opisy, przepisywanie informacji z formularza ogłoszenia bez ich rozwijania

W formularzu ogłoszenia na Nieruchomosci-online.pl miejsce na opis nieruchomości jest jednym z pól wymaganych, tzn. jego wypełnienie jest konieczne, by w ogóle dodać ogłoszenie. Niektórzy sprzedający poprzestają jednak na jednym czy dwóch zdaniach, gdyż wychodzą z założenia, że wszystkie istotne informacje już zostały wpisane podczas wypełniania innych pól formularza. Takie podejście nie działa jednak na ich korzyść. Nie zalecamy także ograniczenia się do mechanicznego powtórzenia najważniejszych informacji już podanych w formularzu.

Dlaczego nie jest to wystarczające? Celem ogłoszenia sprzedaży jest zainteresowanie poszukującego i przekonanie go, że działka jest warta zakupu. Aby to osiągnąć, trzeba podkreślić wyjątkowe walory działki, które wyróżniają ją spośród mnóstwa innych, a także pomóc czytającemu wyobrazić sobie, co, by było, gdyby miał taką działkę na własność – jak mógłby na niej spędzać czas, do czego ją wykorzystać itp. Właśnie do tego służy miejsce na opis. Jeśli treść opisu jest zbyt krótka i zdawkowa, pozbawiasz się istotnej możliwości przyciągnięcia uwagi osób, które mogłyby być zainteresowane twoją działką. O tym, jak sprawić, by opis był ciekawszy i skuteczniej przyciągał uwagę, piszę w kolejnej sekcji tego artykułu, zatytułowanej „Sposoby na atrakcyjny opis działki”.

2. Niedopracowana forma

Niedostatki w zakresie formy opisu sprawiają niezbyt profesjonalne wrażenie, a nawet mogą zniechęcić potencjalnych odbiorców.

Typowe błędy w formie ogłoszenia sprzedaży nieruchomości:

  • nieodpowiednie formatowanie, a szczególnie brak podziału na akapity bądź sekcje (tzw. ściana tekstu);
  • błędy ortograficzne i interpunkcyjne, zwłaszcza utrudniające zrozumienie treści;
  • długie, zawiłe, nielogiczne zdania, z których trudno wyłowić najważniejsze informacje.

3. Niezgodność informacji zawartych w opisie z danymi wpisanymi w formularzu

Może się to zdarzyć wskutek nieuwagi, np. gdy edytujesz kilka ogłoszeń w tym samym czasie albo później uzupełniasz brakujące dane. Taki błąd dezorientuje odbiorcę i może u niego wzbudzić wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego. Działa również zniechęcająco, gdyż ustalenie, która informacja jest zgodna z prawdą, wymaga dodatkowego kontaktu ze sprzedającym – a nie wszyscy znajdą na to czas i chęci.

Błędy wymienione powyżej robią niekorzystne wrażenie i sprawiają, że z twoim ogłoszeniem zapozna się mniej osób niż mogłoby, gdyby opis był bardziej dopracowany. Aby tego uniknąć, warto przede wszystkim poświęcić trochę czasu na staranne zredagowanie i sprawdzenie opisu. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej dać tekst do przeczytania innej osobie – może ona dostrzec błędy, których ty nie widzisz.

Sposoby na atrakcyjny opis działki

Aby opis działki był przekonujący dla odbiorców, zastanów się, jaka jest twoja grupa docelowa – innymi słowy, kto może chcieć kupić taką działkę. Czy mogą to być rodziny zainteresowane budową domu całorocznego? Czy może osoby, które chcą spędzać wakacje w atrakcyjnej okolicy bądź zarabiać na wynajmowaniu nieruchomości turystom? A może takie, które szukają dogodnego miejsca na prowadzenie biznesu? W ten sposób określisz odbiorców swojej oferty.

Teraz pomyśl, jakie cechy twojej działki są szczególnie ważne z ich punktu widzenia. Przykładowo, dla osób zainteresowanych nieruchomością wakacyjną bądź na wynajem turystyczny będzie to bliskość wody, lasu bądź gór, piękny widok i atrakcje w okolicy. Natomiast ktoś, kto chce zbudować dom całoroczny dla rodziny z dziećmi, z dużym prawdopodobieństwem będzie zwracał uwagę na dostępność infrastruktury i udogodnień oraz na bezpieczeństwo otoczenia działki.

Postaw się na miejscu poszukującego. Co skorzysta na twojej działce? Jakie plany i marzenia będzie mógł na niej zrealizować? Z tego punktu widzenia zidentyfikuj główny atut, np. „Zaciszna, zielona okolica nad jeziorem, idealne miejsce na urlop”. Niech będzie on wyróżnikiem twojej oferty.

Wspomniany wcześniej wyróżnik umieść na początku opisu – w pierwszym zdaniu lub akapicie wprowadzającym. Niech będzie on jedną z pierwszych informacji, na które padnie wzrok czytającego.

W opisie warto rozwinąć i uzupełnić informacje z formularza w sposób przemawiający do wyobraźni odbiorcy. Zwróć uwagę na to, co w formularzu jest tylko ogólnie zasygnalizowane, a może być atrakcyjne. Przykładowo, jeśli w formularzu zaznaczyłeś informację, że w pobliżu jest las, warto dodać parę szczegółów i podkreślić korzyści, jakie będzie z tego faktu miał przyszły nabywca działki. Przykład: „Tylko 10 minut pieszo do pięknego lasu sosnowego, który jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, spacerowiczów i grzybiarzy”.

Jeśli chodzi o formę opisu, to jak wspomniano powyżej, warto zadbać o przejrzyste formatowanie, a przede wszystkim wyraźnie wyodrębnione elementy składowe (akapity, sekcje). Zdania powinny być niezbyt długie i zawierać jasny przekaz. Staraj się stosować bezpośredni język i zwracać się wprost do czytającego. Uwzględnij zachętę do kontaktu, np. „Jeśli spodobała ci się ta oferta, zadzwoń i poproś o więcej informacji”.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także