fot.: SHVETS production/pexels.com
Kim jest obecnie klient rynku nieruchomości? Jakie zmiany w zachowaniu osób poszukujących zaszły w obliczu wysokich stóp procentowych, szalejącej inflacji, niepokojów związanych z wojną za naszą wschodnią granicą oraz niepewnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej? Dzięki wiedzy z portalu Nieruchomosci-online.pl wskazujemy, jak obecnie kształtują się preferencje zakupowe Polaków.
Dla kogo szukasz mieszkania?
Ankieta przeprowadzona wśród poszukujących na Nieruchomosci-online.pl wskazuje, że spadła aktywność rodzin w segmencie mieszkań na sprzedaż. Porównując pierwszą i drugą połowę 2022 r., udział osób szukających lokum dla rodzin (2+1, 2+2, duże rodziny), zmniejszył się z 39,4 do 34,1 proc. Aktywność tej grupy była największa w 2021 r., kiedy prawie zerowe stopy procentowe pozwalały realizować potrzeby mieszkaniowe, a obecnie jej udział wśród poszukujących jest bardzo zbliżony do tego z 2019 r.
Uwagę zwraca większa aktywność singli szukających mieszkań. Ich udział stanowi obecnie prawie 1/3 wśród zainteresowanych zakupem i wzrósł o ponad 3 p.p. w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 r. Zainteresowanie mieszkaniami ze strony par utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.
Do jakiej kwoty szukasz?
Możliwości finansowe Polaków drastycznie zmalały po wprowadzeniu licznych podwyżek stóp procentowych, a także rekomendacji KNF w marcu 2022 r. Spadek zdolności kredytowej widać w deklarowanych kwotach, do jakich te osoby szukają mieszkań. Przede wszystkim widoczny jest spadek wyszukiwań mieszkań do 300 tys. zł, co znajduje także potwierdzenie w znacznym spadku liczby wniosków kredytowych w tym zakresie kwotowym. Utrzymuje się natomiast trend wzrostowy w wyszukiwaniach powyżej 500 tys. zł, co jest efektem wysokich cen nieruchomości, a także chęci zainwestowania posiadanych środków w zakup większej nieruchomości w ucieczce przed
wysoką inflacją.
Czym się kierujesz?
W zderzeniu z nową sytuacją na rynku kredytowym spadł odsetek osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania. Chociaż grupa osób szukających pierwszego lokum wciąż jest najliczniejsza (34 proc.), to jednak zauważalnie spadła w porównaniu do pierwszej połowy tego roku (39 proc.) oraz do 2021 r. (ponad 40 proc.).
Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna spowodowała jednocześnie większą aktywność inwestorów szukających okazji rynkowych (wzrost z 15,4 proc. do 17 proc.) oraz osób chcących zamienić nieruchomość (wzrost z 28,2 proc. do 29,6 proc.). Jeśli chodzi o zamianę na większą – często są to transakcje wiązane ze sprzedażą posiadanej nieruchomości, bez możliwości pozostawienia starej pod wynajem. Jeśli chodzi o zamianę na mniejszą nieruchomość – bardzo często dzieje się to w przypadku osób starszych.
Czas na weryfikację – gdzie najokazyjniej kupisz mieszkanie
Obniżona zdolność kredytowa, wysokie ceny nieruchomości (choć już bez znaczących wzrostów kwartał do kwartału) oraz coraz wyższe koszty życia zmuszają wielu Polaków do weryfikacji swoich możliwości zakupowych. Druga połowa 2022 r. zmuszała do postawienia sobie pytania: kupić mniejszą powierzchnię w mieście czy wyprowadzić się na przedmieścia? Wybór nie jest łatwy, zwłaszcza że trzeba wziąć pod uwagę również potrzeby mieszkaniowe oraz styl życia. Konsekwencją jest zmniejszony popyt, a tym samym coraz częstsze przesuwanie decyzji na przyszłość – szczególnie wśród rodzin z dziećmi, których udział stanowi 1/3 poszukujących i maleje w porównaniu z okresem niskich stóp procentowych w 2021 r. Te osoby, które jednak decydują się na zakup, mają teraz dużo większe pole do wyboru i negocjacji ceny, co sprzyja poszukiwaniom. Pozostaje pytanie, gdzie kupić mieszkanie dla siebie, a co wybrać pod wynajem.
Odpowiedzi można znaleźć w raporcie, który prezentuje analizę średnich cen ofertowych nieruchomości z rynku wtórnego w ponad 200 miastach i gminach tworzących 18 największych aglomeracji w Polsce.
CZYTAJ RAPORT LOKALNY
Magazyn ESTATE
Skupiamy uwagę na nieruchomościach
Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników
Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.