Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak zrobić ogród warzywny na balkonie?

Michalina Janyszek

Ogród warzywny to marzenie zarezerwowane nie tylko dla właścicieli domów z dużą parcelą. Własnym, choćby niewielkim warzywniakiem, mogą cieszyć się nawet mieszkańcy bloków w dużych miastach. Wszystko to dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i szerokiej ofercie produktów przeznaczonych do ogródków na balkonie. Nim zaczniemy poważnie myśleć o założeniu warzywnego zakątka, sprawdźmy, jak to zrobić w sposób wygodny, bezpieczny i nie narażając się na konflikty z sąsiadami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Ogródek na balkonie - czy to legalne?

Jeśli mamy szczęście mieszkać w bloku bez ruchliwych dróg w sąsiedztwie, możemy poważnie myśleć o założeniu małego warzywniaka. Aby był funkcjonalny i bezpieczny, jego ciężar i wielkość muszą być dostosowane do naszych warunków. Spółdzielnie i wspólnoty tylko w wyjątkowych okolicznościach zabraniają tego w swoich regulaminach. Powodem zakazu mogą być tylko ograniczenia, jakie narzuca prawo budowlane w starej zabudowie. Według aktualnych norm nośność nowych balkonów to 500kg/mkw. Jednak każdy budynek ma własną specyfikację i mogą się one od siebie znacznie różnić. Przed założeniem ogrodu warto sprawdzić nośność balkonu czy tarasu w naszej nieruchomości. Takich informacji może nam udzielić administrator.

Limity ustalone dla nowego budownictwa są bardzo bezpieczne i swobodnie możemy założyć nawet duży ogródek, mieszkając w takim bloku. Co istotne balkony i tarasy położone na najniższym piętrze i przylegające do podłoża muszą spełniać te same normy nośności .

Założenia ogródka na balkonie czy tarasie teoretycznie nie trzeba zgłaszać zarządcy, jednak warto wcześniej sprawdzić regulamin i w razie potrzeby dopełnić niezbędnych formalności. Aby bez kłopotów uprawiać warzywa i zioła na balkonie, weźmy też pod uwagę sąsiadów. Źle zabezpieczony ogródek czy nieszczelny kompostownik może być zgłoszony jako zachowanie uciążliwe. Łamiemy wtedy zasady kodeksu cywilnego i według art. 144 grozi nam mandat w wysokości 500 zł.

Projektując nasz idealny warzywniak, powinniśmy więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu donic i zapewnieniu sobie do nich swobodnego dostępu. Ziemia ani woda nie mogą przedostawać się na niższe kondygnacje. Wiele osób w projekt balkonowego ogródka włącza również kompostownik. Jeśli chcemy go zorganizować na balkonie, niezbędny będzie specjalny szczelny pojemnik, jaki możemy kupić w sklepach ogrodniczych. W innym przypadku będzie to źródło przykrych zapachów dla nas i sąsiadów.

Prywatna uprawa roślin na balkonie - jak o nie dbać?

Najlepszym momentem na założenie warzywniaka jest początek wiosny. Jednak przy wyborze odpowiednich warzyw, a także stosowaniu starszej rozsady, grządki można zakładać także później. Żeby odpowiednio zadbać o rośliny, należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie naszego balkonu lub tarasu, czyli określić jego położenie względem stron świata.

Najbardziej nasłonecznione są balkony wychodzące na południe. Świetnie będą się tu czuły wszystkie rośliny światłolubne. Ich wybór jest ogromny, szczególnie wśród kwiatów. Jeśli marzymy o warzywach, na mocno nasłonecznionym balkonie możemy uprawiać pomidory, paprykę czy kalarepę. Ważne, aby były to rośliny odporne na suszę. Warto pamiętać, że i one, by zaowocować, potrzebują sporo podlewania. W miesiącach letnich trzeba to robić rano lub wieczorem, by uniknąć poparzenia rośliny. Zasada ta dotyczy też ogrodów zakładanych w bardziej zacienionych miejscach.

Podobne rośliny balkonowe sprawdzą się także na tarasach zachodnich. Słońce jest na nich mniej intensywne, ale wciąż jest go dużo szczególnie po południu. Warzywniaki zakładane od zachodu można wzbogacić delikatniejszymi, mniej podatnymi na suszę roślinami jak fasola czy sałata.

Zupełnie inne warunki panują na tarasach i balkonach wychodzących na wschód i północ. Rano słońce na nich jest łagodne a po południu dociera tylko rozproszone. Właśnie dlatego posiadając tego typu przestrzeń warto pomyśleć o posadzeniu roślin, które lubią rosnąć w półcieniu. Na terenie ustawionym po tych stronach ryzyko przegrzania ogrodu właściwie nie istnieje, nie trzeba go zwykle tak intensywnie podlewać. W takim ogrodzie można z powodzeniem uprawiać sałatę, seler, cebulę i większość ziół.

Zdrowe rośliny to jednak nie tylko odpowiednia ilość wody czy słońca. Na balkonie może wiać silny wiatr lub słońce może być zbyt intensywne nawet dla wytrzymałych południowych roślin. Jeśli zauważamy tego typu trudności na naszym balkonie, warto zadbać o odpowiednie zadaszenie. Osłona taka da roślinom niezbędny cień i chroni przed porywistym wiatrem, który może je uszkodzić. Zadaszenie ogródka przyda się też w okresie intensywnych deszczy. W sklepach ogrodniczych mamy różnego typu osłony, które po dokładnym wymierzeniu przestrzeni należy dostosować do projektu i charakteru naszego warzywniaka.

Jeśli celem naszej przydomowej uprawy są właśnie jarzyny, to bardzo ważny jest również wybór pojemników czy skrzyń na uprawę. Muszą być odpowiednio duże i głębokie szczególnie do warzyw o głębszym systemie korzeniowym. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się wysokie skrzynki transportowe, wyłożone włóknem ogrodowym. Tak przygotowane pojemniki wypełniamy ziemią ogrodową, zapewniając odpowiedni drenaż.

Ogród na balkonie - projekt

Projektując własny ogród na balkonie, trzeba wybrać jeden z kierunków i konsekwentnie się go trzymać. Plan musi brać pod uwagę ograniczenia przestrzeni i wymagania roślin, które chcemy uprawiać. Na małych balkonach sprawdzi się ogród wertykalny, czyli pionowy. Jego podstawą jest ściana, na której piętrowo zawieszamy rośliny w skrzynkach. Ustawiając je w ten sposób, możemy dostosować gatunki do nasłonecznienia, jakiego potrzebują i efektywnie wykorzystać przestrzeń. Tworząc ten projekt, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie sobie swobodnego dostępu do każdej rośliny oraz przygotować system nawadniania. Jeśli woda będzie dostawać się w niekontrolowany sposób na niższe poziomy, nie tylko zaszkodzimy posadzonym tam roślinom, ale możemy też sprawić kłopot sąsiadom. Co ciekawe istnieją już w ofercie zautomatyzowane systemy podlewania ogrodów wertykalnych, jednak dobranie odpowiedniego do naprawdę małej przestrzeni może być kłopotliwe.

Oczywiście do stworzenia ogrodu czy warzywniaka możemy wykorzystać też balustrady balkonu. Stabilnie zawieszone i odpowiednio spiętrzone skrzynki z warzywami czy ziołami mogą dać nam sporo miejsca pod uprawę, a dodatkowo pomóc osłonić się przed spojrzeniami sąsiadów. Jeśli chcemy zawiesić skrzynkę po zewnętrznej stronie balkonu, trzeba pamiętać o sprawdzeniu jej szczelności. Jeśli tego nie zrobimy, w czasie podlewania woda będzie dostawać się na niższe kondygnacje.

Zupełnie innym, ale bardzo popularnym pomysłem są ogrody zimowe na balkonie czy tarasie. Jeśli administracja nie zabrania jego zabudowy, oranżeria może być świetnym przedłużeniem mieszkania i przestrzenią rekreacyjną nawet zimą. Aby przebywanie tam było przyjemne, trzeba zadbać o odpowiedni typ zabudowy, wentylację oraz ogrzewanie. Jeśli to zaniedbamy, latem w naszym ogrodzie będzie nieznośnie parno, a zimą temperatura w nim będzie wyższa tylko o średnio 5 stopni. Trudno wyobrazić sobie rośliny, które mogłyby rozwijać się w takich warunkach. Dlatego stworzenie takiego ogrodu wymaga profesjonalnego wsparcia i projektu zapewniającego zarówno właściwą klimatyzację, jak i efektywne ogrzewanie. Świetnie sprawdzają się tu małe grzejniki na podczerwień, które dodatkowo są energooszczędne, a zimą mogą dogrzewać mieszkanie.

Dowiedz się więcej:


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także