Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Jaka będzie podaż mieszkań w 2025 roku?

Jaka będzie podaż mieszkań w 2025 roku?

Michalina Janyszek
Komentarze

Do końca 2022 liczba oddanych mieszkań w ramach budownictwa wielorodzinnego wyraźnie rosła. Trend ten zmienił się wraz z początkiem 2023 roku i to mimo tego, że nowych przedsięwzięć budowlanych w tym sektorze było coraz więcej. Skąd rozbieżności w tych dwóch zmiennych i co oznacza to dla bieżącej podaży lokali mieszkalnych w Polsce?

Czas realizacji budów wielorodzinnych w Polsce wydłuża się, co ma wpływ na zmniejszenie liczby nowo oddanych mieszkań. Dzieje się to pomimo zwiększonej liczby rozpoczętych inwestycji, głównie z powodu wyższych kosztów i niedoboru pracowników.

Dlaczego wydłuża się czas budowy mieszkań?

Specjaliści Crédit Agricole, wspierając się danymi GUS, przeanalizowali czynniki wpływające na liczbę nowych mieszkań oraz podjęli próbę przewidzenia ich podaż w 2025 roku. Przeciętny czas potrzebny na powstanie zabudowy wielorodzinnej w Polsce wynosi 24 miesiące. Co ciekawe począwszy od 2016 okres ten stopniowo się wydłużał. W pierwszej połowie 2024 roku budowa nieruchomości wielorodzinnej trwała średnio 26,5 miesiąca, czyli najdłużej od 2010 roku. Zdaniem specjalistów znacząca różnica między liczbą oddanych lokali, a rozpoczętymi inwestycjami to znak, że czas budowy się wydłuża.

W latach 2022 i 2023 rynek nieruchomości przeszedł kilka znaczących wstrząsów, które przełożyły się na wydłużenie czasu budowy mieszkań. Wojna w Ukrainie nie tylko przerwała wiele ważnych łańcuchów dostaw, ale i przyczyniła się do odpływu pracowników z branży budowlanej. Sytuacja ta miała bezpośredni wpływ na wzrost kosztów inwestycji budowlanych. O innych czynnikach, mających wpływ na czas budowy, analitycy piszą:

“Wysoka inflacja generowała presję na wzrost wynagrodzeń. Wzrost stóp procentowych oddziaływał zarówno w kierunku zmniejszenia popytu na mieszkania, jak również w kierunku wzrostu kosztów obsługi zadłużenia firm z branży budowlanej. Prowadziło to do pogorszenia sytuacji finansowej deweloperów.”

Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji część firm deweloperskich zwlekała z realizacją budów, na które uzyskano już pozwolenia. Inni realizowali inwestycje etapami w ramach wyprzedawania mieszkań. Wszystko to wydłużało czas potrzebny na wprowadzenie nowych lokali na rynek. Ograniczenie podaży miało również na celu utrzymanie wysokich marż deweloperów. Biorąc pod uwagę te trendy, specjaliści Crédit Agricole uzależniają roczną dynamikę liczby oddanych mieszkań przede wszystkim od okresu, jaki potrzebny jest na wprowadzenie lokalu na rynek.

Ile mieszkań trafi na rynek do 2025 roku?

Chcąc stworzyć rzetelną prognozę podaży na najbliższe 2 lata, trzeba przyjąć kilka założeń. Dotyczą one między innymi dynamiki PKB czy cen materiałów budowlanych. W analizie możemy znaleźć następujący fragment:

“Na podstawie wyników modelowania ekonometrycznego oczekujemy spadku liczby oddanych mieszkań w br. o kilkanaście procent w porównaniu do 2023 r. Uważamy, że roczna liczba oddanych mieszkań ustabilizuje się w latach 2024-2025 na poziomie ok. 125 tys., poniżej wartości z 2023 r. (142 tys.). Naszym zdaniem dopiero II połowa 2025 r. okaże się okresem silnego wzrostu podaży na rynku mieszkań.”

Warto pamiętać, że prognoza ta jest uproszczona i nie bierze pod uwagę wielu ważnych czynników, takich jak wpływ rządowych programów wsparcia na rynek mieszkaniowy. Istotną zmienną wprowadzającą niepewność do analiz specjalistów jest brak konsensusu rządzących wobec zapowiadanego działania #naStart. Poprzez zwiększenie popytu program ten może skłonić firmy deweloperskie do szybszej realizacji rozpoczętych inwestycji budowlanych. Analitycy nie potrafią też określić, kiedy na rynek trafią lokale, które powstały w czasie ożywienia inwestycyjnego z 2021 roku. Jeśli zostaną oddane w ręce nabywców między 2024 a 2025 rokiem, znacząco wpłyną na podaż w tym okresie. Prócz tego jeśli ożywienie gospodarcze w bieżącym roku będzie silniejsze niż zakładają to prognozy, na rynek może trafić więcej nowych mieszkań.

Źródło danych i grafik: Crédit Agricole "„Tygodnik Ekonomiczny. 24-29 września 2024. Stabilizacja liczby mieszkań oddanych do użytku w 2025 r. "


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także