
Obowiązki kierownika budowy reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Jednak wymienione ustawowo prawa i obowiązki każdego kierownika budowy są tylko podane informacyjnie. Zakres jego kompetencji jest bowiem znacznie szerszy i dostosowany do rodzaju inwestycji. Imię i nazwisko kierownika budowy zawsze musi być na tablicy informacyjnej na terenie budowy, gdzie widnieje również data rozpoczęcia prac budowlanych.
Kim jest kierownik budowy?
Kierownik budowy to osoba z odpowiednimi uprawnieniami technicznymi, wyznaczona przez inwestora lub firmę wykonawczą, która zarządza realizacją inwestycji budowlanej. Kierownik budowy odpowiada za prowadzenie dokumentacji, zgodność prac z projektem i przepisami prawa oraz organizację całego procesu budowlanego. |
Kierownikiem budowy nazywana jest osoba, która zarządza całym procesem realizacji planów budowlanych oraz odpowiada za finalny efekt wszystkich prac. Funkcję kierownika budowy bądź kierownika robót może sprawować tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Wymagane jest ukończenie studiów wyższych i zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.
Najważniejszym obowiązkiem kierownika budowy jest rzetelne prowadzenie dokumentacji budowy. Ponadto kierownik budowy musi zadbać o geodezyjne wytyczenie obiektu, a także umiejętnie organizować prace budowlane przez cały okres realizacji inwestycji. Całą budową należy kierować zgodnie z zapisami danego projektu budowlanego i wydanymi pozwoleniami na budowę. Wszelkie wykonane czynności muszą być wpisane do dziennika budowy i podpisane przez kierownika budowy lub inną upoważnioną osobę.
Wśród praw kierownika budowy należy wymienić możliwość występowania do inwestora o zmiany w formie prowadzenia działań budowlanych, z propozycjami działań bardziej opłacalnych i komfortowych. Poza tym kierownik może wyrażać swoje opinie odnośnie do wpisów do dziennika budowy, które dokonywane są przez inne uprawnione do tego osoby lub przez przedstawicieli właściwych organów. Szybka reakcja i ewentualna korekta pozwoli na poprawne kontynuowanie prac budowlanych.
Na stanowisko kierownika budowy odpowiednią osobę wybiera inwestor, który powierza jej realizację całego projektu w danym budżecie. Jest też możliwość, aby inwestor zlecił prace budowlane firmie wykonawczej. Wówczas to dana firma wybiera kierownika budowy, a inwestor tylko akceptuje kandydaturę.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest plac budowy?
-
Co to jest audyt budowlany?
-
Co sprawdzić, kupując dom w trakcie budowy?
-
Czy można zbudować dom bez pozwolenia?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy