Klasa energetyczna budynku to kategoria, do której każdy budynek ma zostać przypisany na podstawie zużycia energii. Klasy będą określane symbolami literowymi. Wymóg takiej klasyfikacji wynika z nowelizacji dyrektywy unijnej o efektywności energetycznej budynków (EPBD).
Co to jest klasa energetyczna budynku?
Podział na klasy energetyczne będzie oparty na zużyciu energii pierwotnej nieodnawialnej (uzyskiwanej z paliw kopalnych) w stosunku do powierzchni użytkowej, ale zapowiadane jest także wprowadzenie klas bazujących na zużyciu energii końcowej.
Klasa energetyczna jest zależna od cech budynku wpływających na zużycie energii, takich jak termoizolacyjność, jakość i rodzaj systemów grzewczych i chłodzących oraz wentylacji, wykorzystanie energii odnawialnej, położenie (nasłonecznienie terenu, orientacja względem stron świata).
Przewiduje się, że klasyfikacja energetyczna budynków miałaby zostać wprowadzona w 2024 r. Klasy będą oznaczane literami od A+ do G, podobnie jak w przypadku urządzeń AGD. Konkretne kryteria przynależności do klas nie zostały jeszcze sprecyzowane i podawane są jedynie propozycje (stan na lipiec 2023 r.). Przyjmuje się jednak, że najprawdopodobniej do klasy A+ będą się zaliczały budynki pasywne, do klasy A – niskoenergetyczne, do klasy B – budynki spełniające wymagania techniczne z 2021 r. (energooszczędne), klasa C to budynki o średnim poziomie energooszczędności, natomiast klasy D, E, F i G to budynki energochłonne. Budynki z klasy G będą wymagały termomodernizacji w pierwszej kolejności.
Przynależność budynku do klasy energetycznej przekłada się na koszty ogrzewania – im wyższa klasa, tym niższe koszty.