Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne jako narzędzie pozyskiwania klientów z innych banków. Kredyty takie mają za zadanie ułatwić kredytobiorcom regulowanie zobowiązań.
Co to jest konsolidacja?
Konsolidacja długu polega na połączeniu dwóch lub więcej pożyczek w jedną. Kredyt konsolidacyjny jest udzielany w kwocie umożliwiającej spłatę wszystkich lub części zobowiązań kredytobiorcy. Łączy się to z korzystniejszymi warunkami spłaty wynikającymi z ujednolicenia stopy procentowej i zwykle wydłużenia okresu kredytowania. W praktyce dla kredytobiorcy oznacza to jedną miesięczną ratę do spłacenia zamiast kilku. Przy tym jest ona zwykle niższa niż suma dotychczasowych rat. Nieraz istnieje także możliwość dobrania dodatkowej gotówki – kwota kredytu konsolidacyjnego może przekroczyć sumę zobowiązań, które klient spłaca.
Kredyty takie miewają jednak pewne wady. Dłuższy okres kredytowania oznacza, że dłużej potrwa uwolnienie się od zobowiązań. Poza tym należy uważnie czytać umowy i zwracać uwagę na szczegółowe warunki. Niektóre banki doliczają sobie dodatkowe opłaty, np. prowizje. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę, czy w przypadku wcześniejszej spłaty lub nadpłaty oprocentowanie nie staje się niekorzystne.
Podział kredytów konsolidacyjnych
Kredyty konsolidacyjne dzielą się na:
- gotówkowe – proste procedury, szybka decyzja kredytowa, ale ograniczona suma kredytów do skonsolidowania;
-
hipoteczne – wymagane jest posiadanie nieruchomości z wolną hipoteką, suma kredytów ograniczona wartością nieruchomości, do wniosku trzeba dołączyć wiele dokumentów i dłużej czeka się na decyzję.