Kraków bez dwóch zdań jest wizytówką Polski. Od lat stolica Małopolski bezapelacyjnie wygrywa wszystkie rankingi na najchętniej odwiedzane polskie miasta, ale oprócz rzeszy turystów z całej Europy, Kraków to również miejsce przyciągające inwestorów czy studentów.
Sami krakowianie mówią o swoim mieście, że życie toczy się tam w wolniejszym tempie niż w Warszawie, i dla nich jest to powód do dumy. Myli się jednak ten, kto myśli, że Kraków to miejsce dobre jedynie dla turystów czy emerytów.
Stolica Małopolski jest miejscem magicznym, ma niepowtarzalny klimat. Brama Tatr, kulturalna stolica Polski – określeń jest wiele i nie są one przesadzone. W Śródmieściu praktycznie na każdym rogu spotkać możemy zabytkowe miejsca. Pełno jest tu urokliwych kawiarenek, w których latem aż roi się od zagranicznych turystów. Pod tym względem Kraków bije na głowę nie tylko pozostałe polskie miasta, lecz także wielu innych europejskich konkurentów. Turystyka stanowi pewien trzon życia miasta, ale Kraków to bez wątpienia miasto nauki.
Miasto uniwersyteckie i siedziba wielu firm
Uniwersytet Jagielloński to największy pracodawca w mieście. Najstarsza polska uczelnia zatrudnia obecnie około 6,7 tys. osób. Do największych pracodawców zaliczyć można także Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Szpital Uniwersytecki. W sumie sektor naukowy w Krakowie zajmuje aż 10% całego rynku pracy. To bardzo wysoki wskaźnik.
Krakowskie uczelnie dostarczają rok do roku na rynek pracy nowych absolwentów. Począwszy od artystów kończących Akademię Sztuk Pięknych, poprzez specjalistów najróżniejszych kierunków Uniwersytetu Jagiellońskiego łącznie z Collegium Medicum, a na inżynierach z Politechniki Krakowskiej kończąc. Ci ostatni, jak zresztą w całej Polsce, na brak ofert nie mogą narzekać. Wśród znanych firm szeroko pojętej branży przemysłowej w kontekście Krakowa warto wspomnieć choćby o ArcelorMittal Poland, Comarch, Philip Morris International, Wawel czy znana z promocji sportu Tele-Fonika. Analizując publikowaną przez „Rzeczpospolitą” listę 500 największych polskich firm za 2014 rok, to Kraków znajduje się na trzecim miejscu (po Warszawie i Wrocławiu), jeśli chodzi o lokalizację tych firm w swoich granicach, ma ich aż 21. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. W Krakowie działa ponad 120 tys. firm, które w mniejszym lub większym stopniu korzystają z naukowego potencjału miasta.
Rynek mieszkaniowy w Krakowie
Wszystko to ma swoje przełożenie na rozwój rynku mieszkaniowego. Kraków bez dwóch zdań przyciąga do siebie najzdolniejszych z całego regionu, co automatycznie przekłada się na kwestie popytu i podaży na rynku deweloperskim. Pod wieloma względami to miasto jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Liczba realizowanych tam inwestycji pozwala mu na trzymaniu pozycji wicelidera polskiego rynku mieszkaniowego. Wrocław i Gdańsk mogą gonić, ale w najbliższym czasie pozycja Krakowa wydaje się być niezagrożona.