Określenia „kredytodawca” i „kredytobiorca” nierozerwalnie łączą się z pojęciem kredytu – pożyczki pieniężnej. W ten sposób określa się strony umowy kredytowej.
Kim jest kredytobiorca, a kim kredytodawca?
Kredytobiorcą jest każda osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiegała się i otrzymała od kredytodawcy kredyt. Zgodnie z polskim prawem pojęcie to odnosi się wyłącznie do kredytu bankowego. Osoba, która zaciągnęła kredyt konsumencki w rozumieniu prawa polskiego i zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim jest określana jako konsument. Obowiązkiem kredytobiorcy jest korzystanie z kwoty przyznanego kredytu na warunkach określonych w zawartej umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w ustalonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Kredytobiorca ma także obowiązek umożliwić podejmowanie przez bank działań związanych z oceną zdolności kredytowej, sytuacji finansowej i gospodarczej. Bank ma prawo kontrolować wykorzystane środki i spłatę kredytu przez kredytobiorcę.
Kredytodawcą może być każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która udziela kredytu kredytobiorcy. Zgodnie z polskim prawem kredytobiorcą mogą być banki lub przedsiębiorcy, którzy w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej udzielają lub dają przyrzeczenie udzielenia kredytu. Kredytodawca ma prawo do prowadzenia działań mających na celu ocenę sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy, a także możliwość kontroli wykorzystania i spłaty kredytu.