Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Kto pyta, nie błądzi – o co zapytać sprzedającego mieszkanie?

Kto pyta, nie błądzi – o co zapytać sprzedającego mieszkanie?

Magdalena Krukowska

Zakup mieszkania musi wynikać z przemyślanej decyzji, gdyż wiąże się z dużym wydatkiem. Dlatego warto starannie przygotować się do rozmów ze sprzedającymi. O czym lepiej nie zapominać i jakie pytania warto zadać, by dokonać najlepszego wyboru?

Zapytaliśmy o to pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy na co dzień uczestniczą w spotkaniach z kupującymi nieruchomości:

Damian Sobol
Sprint House, Warszawa
autor kanałów o nieruchomościach w mediach społecznościowych „Damian_posrednik”

Agata Stradomska-Piechowicz
Białe Lwy – Nieruchomości, Warszawa
przewodnicząca komisji etyki zawodowej WSPON

Anna Ziółkowska
Freedom Nieruchomości, Mrągowo

Milczenie nie popłaca

Dość częstym problemem zainteresowanych zakupem mieszkania jest opór przed zadawaniem pytań. Niektóre osoby pytają tylko o kilka podstawowych, oczywistych kwestii, a inne wręcz milczą.

Jak zaznaczył Damian Sobol, wynika to nieraz z zawstydzenia i braku obycia w takich okolicznościach, a także z aktualnej sytuacji na rynku, gdzie jest dużo chętnych, a podaż mała. Kupujący nie chcą być uznani za trudnych klientów, gdyż boją się, że sprzedający wybierze kogoś innego, kto płaci i nie wybrzydza.

Anna Ziółkowska wskazała, że wiele osób ma kłopot ze słuchaniem i ogólnie komunikacją. W grę wchodzą także emocje, które utrudniają racjonalne podejście do poszukiwań mieszkania:

Zakup nieruchomości to w wielu przypadkach nie jest zimna kalkulacja i transakcja podobna do kupna chleba w spożywczym. Dla wielu ludzi to inwestycja życia, co nierozerwalnie wiąże się z emocjami.

Kwestię emocji podkreśliła także Agata Stradomska-Piechowicz:

Ekscytacja (szczególnie przy pierwszym mieszkaniu) i „meblowanie się” oczami wyobraźni może sprawić, że zapominamy poruszyć wiele ważnych tematów.

Kolejne problemy, które zasygnalizowała Agata Stradomska-Piechowicz, to niedostateczne przygotowanie do rozmowy i założenie, że wszystko zostanie sprawdzone przez notariusza.

W cenie jest dociekliwość, ale nie natarczywość

Zdarzają się jednak osoby bardzo dociekliwe, które potrafią zaskoczyć. Jak powiedziała Agata Stradomska-Piechowicz, pytają nawet o godziny wywożenia śmieci, możliwość instalacji windy czy obecność robaków w budynku.

Pojawiają się też pytania o to, czy w budynku ktoś umarł. Anna Ziółkowska opowiedziała o swoim pierwszym kliencie kupującym:

Najdziwniejsze pytanie padło podczas oglądania piwnicy. Po otwarciu drzwi ukazała się, moim zdaniem, dobrze utrzymana piwnica ze świeżo położoną terakotą i mopem w gratisie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy klient zapytał z powagą: „Co ukrył pod tą podłogą właściciel, może trupa?” Nie bardzo wiedziałam, czy żartuje, czy nie, ale odetchnęłam z ulgą, kiedy wróciliśmy do mieszkania i złożył ofertę kupna. Pan Kacper był świetnym klientem, nawet jeśli jego pytania w tamtym momencie wydawały się niekonwencjonalne.

Z jednej strony lepiej zadać o trzy pytania za dużo niż o jedno za mało – zwłaszcza gdy w grę wchodzi tak istotna życiowa decyzja jak zakup mieszkania. Z drugiej, jak wskazał Damian Sobol, nikt nie chce być przepytywany jak na posterunku policji. Dlatego warto umiejętnie wpleść pytania w rozmowę, by sprzedający nie czuli się niekomfortowo.

Dlaczego i o co warto pytać?

Damian Sobol podkreślił, że zakup mieszkania jest dużym wydatkiem, który większość osób poniesie raz lub kilka razy w życiu. Dlatego należy do niego podejść dużo bardziej uważnie i ostrożnie niż do codziennych zakupów:

Klienci niezmiennie powtarzają, że „nie jest to zakup bułki w sklepie”, ale mam wrażenie, że bułkę w sklepie oglądają dokładniej niż mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych.

Dlatego, by dobrze wykorzystać czas na prezentacji mieszkania, warto przełamać obawy, a także uważnie się przygotować i przemyśleć zagadnienia do omówienia.

O co powinno się zapytać sprzedającego mieszkanie?

Oto kilka przykładowych kwestii, które podpowiedzieli nasi rozmówcy:

  • stan prawny nieruchomości (księga wieczysta, forma własności, obciążenia);
  • stan techniczny, dotychczasowe remonty (czy i jakie instalacje były wymieniane, czy budynek był ocieplony);
  • opłaty eksploatacyjne (co składa się na czynsz, jakie są dodatkowe opłaty);
  • sąsiedztwo i lokalizacja (relacje sąsiedzkie, zalety okolicy);
  • termin przekazania mieszkania (kiedy będzie można się wprowadzić).

Szczegółowe checklisty, które możesz wykorzystać w rozmowach ze sprzedającymi, znajdziesz w najnowszej edycji Raportu lokalnego przygotowanego przez Nieruchomosci-online.pl.

CZYTAJ RAPORT
Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także