Moda na lofty przywędrowała do nas z Ameryki. Najmodniejsze mieszkania tego typu znajdziemy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu czy Berlinie. Obecnie lofty różnią się nieco od tych klasycznych, nowojorskich. Z reguły są wykończone w wysokim standardzie, ale nadal zachowują podstawowe cechy.
Co to jest loft?
Loft to mieszkanie charakteryzujące się dużymi, otwartymi przestrzeniami, zaprojektowane w industrialnym stylu. Pierwotnie były to mieszkania urządzane w starych fabrykach, halach lub magazynach. Lofty to przede wszystkich mieszkania o dużych, otwartych przestrzeniach i niebanalnej aranżacji. Zazwyczaj znajdują się na ostatnich piętrach budynku, więc zapewniają niesamowite widoki.
Lofty z reguły wyposażone są w balkony, tarasy lub loggie. Często przynależy do nich również dach, który stanowi dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Tego typu mieszkania mogą być wyposażone w antresole, duże okna, czasami przechodzące nawet przez kilka kondygnacji, lub przeszklone ściany dzielone stalowymi ramami. Lofty cechują się też fabrycznym oświetleniem, różnicami w poziomie podłogi, wysokimi belkami oraz filarami, a także połączeniem stali, odkrytej cegły i betonu. Wnętrze takiego mieszkania sprawia zazwyczaj surowe wrażenie, które ma podkreślać jego przemysłowy klimat. Obecnie w urządzaniu loftów coraz częściej wykorzystuje się kamień lub drewno, które ocieplają wnętrze i czynią je bardziej przytulnym.
Czym się różnią hard lofty i soft lofty?
Hard lofty to klasyczne lofty, czyli mieszkania powstałe w istniejących budynkach, takich jak stare hale, magazyny, fabryki, spichlerze, huty lub browary. Natomiast soft lofty to nowe kompleksy mieszkalne powstające w miejscach, w których nie było żadnych starych budynków poprzemysłowych, nawiązujące swoją formą do stylu industrialnego. Jednak często są pozbawione surowości, która jest charakterystyczna dla klasycznych loftów.
Lofty w Polsce
W Polsce moda na lofty zapanowała stosunkowo niedawno, ale stają się one coraz bardziej popularne na rynku nieruchomości. Pierwsze powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. W Polsce dominują soft lofty, ale w kilku miastach zdecydowano się na rewitalizację poprzemysłowych budynków i przekształcenie ich na kompleksy mieszkalne. W ten sposób powstały klasyczne lofty.